Magazyny wciąż rosną

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Rynek składowania w Polsce jest w świetnej formie.

Zdaniem przedstawicieli firmy JLL, rozwój działalności wielu firm i powstawanie kolejnych obiektów handlowych wywołują potrzebuję obsługi logistycznej. A to przekłada się na popyt sieci handlowych na magazyny.

Przykładem jest aktywność światowych firm: Amazon, Zalando, Castoramy, H&M, Leroy Merlin. Popyt w najbliższych latach ma być ciągle duży, głównie za sprawą rozwoju sprzedaży internetowej. Sektor magazynów zanotował kolejny rekordowy rok w najmie. Z jeszcze niepełnych szacunków Axi Immo wynika, że w 2017 r. wynajęto około 3,7 mln mkw. magazynów — najwięcej w Polsce Centralnej: prawie milion (głownie firmy z sektora e-commerce).

— Mocna jest także pozycja Warszawy i Górnego Śląska, gdzie wynajęto po ponad 800 tys. mkw. Tu także byli widoczni najemcy z e-commerce, ale już na mniejszą skalę — na Mazowszu hale wynajmowały przede wszystkim firmy dystrybucyjne, a w okolicach Katowic również produkcyjne — informuje Maciej Chmielewski z działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International. Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w Axi Immo, zwraca również uwagę na rejon Wrocławia i województwo lubuskie — beneficjentów dobrej kondycji gospodarki niemieckiej. Firmy logistyczne, kurierskie i dystrybucyjne obsługujące rynek niemiecki szukająbaz logistycznych właśnie w południo-zachodniej Polsce.

Deweloperzy planują kolejne budowy. Maciej Chmielewski wskazuje, że są to jednak głównie inwestycje typu BTS (na konkretne zamówienia), a nawet BTO (na własność klienta). Hale tzw. spekulacyjne (na wynajem na wolnym rynku) planuje się ostrożnie — to nie więcej niż 20 proc. nowej podaży i z reguły w ramach rozbudowy obiektu lub jako dopełnienie oferty inwestycji. Bazowe stawki czynszu pozostają na razie bez zmian, ale rosną stawki efektywne, czyli transakcyjne. Wiąże się to nie tyle z dużym popytem, ile ze wzrostem stawek za materiały budowlane i wykonawstwo, co było szczególnie widać w drugiej połowie 2017 r. — Stawki efektywne poszły w ostatnich miesiącach w górę o 5-10 proc. — szacuje Maciej Chmielewski.

Największe hale zajmują najemcy z branży e-commerce i sieci handlowe, które, co podkreślają analitycy Axi Immo, często decydują się na kolejny magazyn także do obsługi sprzedaży internetowej.

— Pod względem liczby kontraktów prym wiedzie jednak branża logistyczna i kurierska. Outsourcing usług logistycznych to dziś model dominujący w większości sektorów gospodarki, zwłaszcza w FMCG, motoryzacyjnej i w dużej mierze w e-commerce. Na polskim rynku logistycznym obecni są niemal wszyscy najważniejsi operatorzy działając w skali międzynarodowej oraz wiele polskich firm, które z powodzeniem zdobywają kolejne kontrakty — mówi Anna Głowacz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane