Magazyny wolniej rosną, popyt nie słabnie

opublikowano: 18-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Połowa hal będących obecnie w budowie ma już najemców, pustostany są rekordowo małe, a duże zainteresowanie najemców prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach

W pierwszym półroczu deweloperzy oddali do użytkowania 2,2 mln m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowych, a kolejne 4,4 mln m kw. pozostaje w budowie. 2,1 mln m kw. z tej powierzchni jest już wynajęta. Na koniec czerwca w Polsce było ponad 26,1 mln m kw. powierzchni w segmencie nieruchomości logistycznych, przy czym dostępnych do wynajęcia od ręki zaledwie 3,2 proc. – wynika z raportu CBRE.

Zdaniem ekspertów w najbliższych latach wysoki popyt na magazyny się utrzyma, choć nie będzie generowany tak mocno przez e-commerce a raczej inne sektory, jak produkcja czy automotive. Nowa powierzchnia będzie rosła wolniej, na co wpłynie deficyt materiałów budowlanych i pracowników. Deweloperzy nie chcą ryzykować w czasie widocznego ochłodzenia gospodarki i ograniczają inwestycje budowane spekulacyjnie.

– Podobnie jak inne sektory, rynek magazynowy zmaga się z globalnymi problemami, takimi jak zaburzenia w łańcuchach dostaw, wysoka inflacja i rosnące koszty budowy. Wyższe są także ceny eksploatacji, w tym przede wszystkim energia i gaz. Wyzwaniem pozostają problemy z dostępnością i cenami gruntów pod magazyny oraz nowe regulacje związane z ochroną środowiska. Mimo to rynek dalej będzie się rozwijał, choć podaż wyhamuje – mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

4,4mln m kw.

tyle powierzchni magazynowych było w budowie pod koniec I półrocza 2022 r. To o 31 proc. więcej niż w rok wcześniej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane