Czytasz dzięki

Magiczny Dywan uczy i bawi

  • DI
opublikowano: 23-09-2020, 17:11

Kurz i nuda – wielu ludziom tak mogą się kojarzyć muzealne ekspozycje, jednak rzeczywistość od dawna wygląda inaczej.

Wystawy ożywają – dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych stają się coraz bardziej interaktywne i multimedialne. Technologie, np. interaktywna podłoga, w którą są wyposażone m.in. kaliski ratusz i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, urozmaicają ekspozycję i przyciągają kolejnych gości.

Zabytki w kolorze

fot. Urząd Miasta Kalisza

Kalisz to malownicze miasteczko o bogatej historii. Jego największą atrakcją jest Główny Rynek, na którym znajduje się wzniesiony sto lat temu ratusz. Niedawno jego wieża przeszła remont i została udostępniona zwiedzającym. Turyści znajdą w niej wystawę dotyczącą dziejów miasta i jego zabytków.  Najważniejsze obiekty, m.in. basztę Dorotka, Most Kamienny, Pałac Trybunalski i budynek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, można obejrzeć dzięki interaktywnej podłodze Magiczny Dywan i aplikacji stworzonej na potrzeby ratusza.
– Urządzenie stanowi element ratuszowej ekspozycji, który przykuwa uwagę szczególnie najmłodszych gości. Przybyli mają możliwość nadania kolorystyki miastu. Na początku prezentacji widok na śródmieście jest czarno-biały, ale za sprawą odwiedzających – turystów i mieszkańców Kalisza – nabiera koloru, a na mapie pojawiają się najciekawsze zabytki – mówi  Grażyna Dziedziak, naczelnik wydziału kultury i sztuki, sportu i turystyki Urzędu Miasta Kalisza. 
Elementy interaktywne uatrakcyjniają też zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (okolice Ciechanowa). W odnowionym neogotyckim pałacu zgromadzone są pamiątki związane z rodziną Krasińskich, a w szczególności z Zygmuntem Krasińskim, jednym z naszych wieszczów narodowych. To miejsce przyciąga nie tylko miłośników literatury, lecz także zainteresowanych architekturą i historią. Wykorzystywany przez muzeum Magiczny Dywan i specjalne aplikacje pozwalają odbyć wirtualny spacer, ułożyć puzzle, wcielić się w rolę archeologa i obejrzeć z lotu ptaka cały zespół pałacowo-parkowy.
W interaktywną podłogę inwestują nie tylko muzea, lecz także ośrodki wypoczynkowe. 
– Interaktywne gry i zabawy edukacyjne na Magicznym Dywanie doskonale uzupełniły ofertę naszego ośrodka. Najmłodsi goście bardzo szybko przekonują się do tej zabawy, a rodzice doceniają nowoczesną formę edukacji połączonej z rozrywką – mówi Wojciech Kreft, właściciel pensjonatu Wojciech we Władysławowie.

Inteligentna rozrywka

Fot. pensjonat-wojciech.pl

Interaktywna podłoga to urządzenie, które powstało przede wszystkim z myślą o edukacji – miało być multimedialnym narzędziem wspierającym szkolne nauczanie. Składający się z interaktywnego projektora, komputera i czujnika ruchu Magiczny Dywan szybko znalazł wiele nowych zastosowań. 
– Urządzenie powstało, by przekazywać wiedzę w atrakcyjny dla dzieci sposób. Połączenie zabawy i nauki sprawdza się jednak nie tylko w szkolnej klasie, dlatego Magiczny Dywan równie chętnie stosowany jest w świetlicach i kącikach zabaw, a także przez muzea, obiekty turystyczne i ośrodki wczasowe. Z jednej strony podnosi atrakcyjność turystyczną, z drugiej – zapewnia inteligentną rozrywkę. Cały czas pracujemy nad jego udoskonalaniem. Niedawno wprowadziliśmy na rynek nową wersję – Magiczny Dywan onEVO, dzięki której multimedialne gry i quizy są jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie i dźwiękowo – twierdzi Wojciech Muliński, członek zarządu firmy Funtronic, produkującej Magiczny Dywan.

Autor zdjęcia na stronie głównej: pensjonat-wojciech.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane