Magna Polonia pozywa telekomy

Spółka chce 618 mln zł od czterech operatorów. Uważa, że zmówili się, by nie wpuścić na rynek jej mobilnej TV.

Na spór sądowy nigdy nie jest za późno – zwłaszcza jeśli może się przedawnić. Z takiego założenia wyszła giełdowa Magna Polonia, która pod koniec ubiegłego tygodnia złożyła pozew przeciw Orange, T-Mobile Polska, Polkomtelowi (operatorowi sieci Plus) i P4 (Play). Domaga się od nich solidarnie prawie 618 mln zł odszkodowania. Magna Polonia uważa, że operatorzy dopuścili się czynów nieuczciwej konkurencji, co sprawiło, że jej udziały w spółce zależnej Info-TV-FM nie osiągnęły takiej wartości, jaką osiągnąć mogły.

Telekomunikacja, nadajnik, roaming
Zobacz więcej

Telekomunikacja, nadajnik, roaming

Tadeusz Stasiuk

Cała historia zaczęła się w 2008 r., gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości, które miały być wykorzystywane m.in. do odbioru telewizji w telefonach komórkowych w technologii cyfrowej. Wystartowało w nim konsorcjum czterech dużych operatorów mobilnych, a także spółka Info-TV-FM. W 2009 r. konkurs rozstrzygnięto na korzyść małego podmiotu kontrolowanego przez Magna Polonia. Chciał on hurtowo dostarczać usługi operatorom mobilnym, tyle że ci nie podpisali z nim umowy.  

Punkty widzenia

Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który m.in. po przeszukaniach w biurach telekomów pod koniec 2011 r. uznał, że czterech operatorów zawarło porozumienie ograniczające konkurencję i uzgadniało działania przeciw Info-TV-FM. Urząd antymonopolowy nałożył na nich kary od 10 mln zł (Play) do ponad 30 mln zł (pozostali), ale operatorzy się odwołali, a po blisko czterech latach, w połowie 2015 r., Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w całości. Prezes UOKiK złożył w tej sprawie apelację, ale rozstrzygnięcie w drugiej instancji do tej pory nie zapadło.

Operatorzy mobilni stoją na stanowisku, że nic złego się nie stało. „Orange nie ustalał z innymi spółkami wspólnych działań, których celem miało być utrudnianie wprowadzenia usługi DVB-H w oparciu o ofertę spółki Info-TV-FM. Decyzja o niewprowadzeniu usług telewizji mobilnej została podjęta z powodu sytuacji rynkowej i przyczyn biznesowych" - głosi stanowisko Orange w sprawie roszczeń Magna Polonia, zawarte w raporcie rocznym spółki. 

Orange utworzył jednak rezerwy na poczet tych roszczeń, ale nie podaje ich wysokości, gdyż „mogłoby to osłabić pozycję grupy w kontekście toczących się spraw".

Nici z ugody

Tymczasem Magna Polonia jeszcze w 2013 r. wzywała operatorów do ugody, ale nic z tego nie wyszło.

- Wezwanie do próby ugodowej sprawiło, że sprawa się nie przedawniła. Mieliśmy dzięki temu kolejne trzy lata na złożenie pozwu, który właśnie złożyliśmy. Co prawda Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w pierwszej instancji uchylił decyzję prezesa UOKiK, ale nie zgadzamy się z tym rozstrzygnięciem i czekamy na to, co zrobi sąd drugiej instancji, którego posiedzenie odbędzie się w styczniu – mówi Mirosław Janisiewicz, prezes i akcjonariusz Magna Polonia.

Magna Polonia, czyli dawny VI Narodowy Fundusz Inwestycyjny, jeszcze w 2012 r. sprzedała część aktywów Info-TV-FM (w tym częstotliwości, które przypadły jej w wyniku konkursu)… Cyfrowemu Polsatowi, który jest obecnie właścicielem Polkomtela. Wartość tamtej transakcji wyniosła 29 mln zł, z czego 17,8 mln zł przypadło Magnie Polonii. 

- Stoimy na stanowisku, że przez kilka lat ograniczano nam dostęp do rynku, co przełożyło się na wymierne straty i niższą wycenę spółek – mówi Mirosław Janisiewicz.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Magna Polonia pozywa telekomy