Magna Polonia pozywa telekomy

opublikowano: 28-11-2016, 14:50

Spółka chce 618 mln zł od czterech operatorów. Uważa, że zmówili się, by nie wpuścić na rynek jej mobilnej TV.

Na spór sądowy nigdy nie jest za późno – zwłaszcza jeśli może się przedawnić. Z takiego założenia wyszła giełdowa Magna Polonia, która pod koniec ubiegłego tygodnia złożyła pozew przeciw Orange, T-Mobile Polska, Polkomtelowi (operatorowi sieci Plus) i P4 (Play). Domaga się od nich solidarnie prawie 618 mln zł odszkodowania. Magna Polonia uważa, że operatorzy dopuścili się czynów nieuczciwej konkurencji, co sprawiło, że jej udziały w spółce zależnej Info-TV-FM nie osiągnęły takiej wartości, jaką osiągnąć mogły.

Zobacz więcej

Telekomunikacja, nadajnik, roaming

Tadeusz Stasiuk

Cała historia zaczęła się w 2008 r., gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości, które miały być wykorzystywane m.in. do odbioru telewizji w telefonach komórkowych w technologii cyfrowej. Wystartowało w nim konsorcjum czterech dużych operatorów mobilnych, a także spółka Info-TV-FM. W 2009 r. konkurs rozstrzygnięto na korzyść małego podmiotu kontrolowanego przez Magna Polonia. Chciał on hurtowo dostarczać usługi operatorom mobilnym, tyle że ci nie podpisali z nim umowy.  

Punkty widzenia

Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który m.in. po przeszukaniach w biurach telekomów pod koniec 2011 r. uznał, że czterech operatorów zawarło porozumienie ograniczające konkurencję i uzgadniało działania przeciw Info-TV-FM. Urząd antymonopolowy nałożył na nich kary od 10 mln zł (Play) do ponad 30 mln zł (pozostali), ale operatorzy się odwołali, a po blisko czterech latach, w połowie 2015 r., Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w całości. Prezes UOKiK złożył w tej sprawie apelację, ale rozstrzygnięcie w drugiej instancji do tej pory nie zapadło.

Operatorzy mobilni stoją na stanowisku, że nic złego się nie stało. „Orange nie ustalał z innymi spółkami wspólnych działań, których celem miało być utrudnianie wprowadzenia usługi DVB-H w oparciu o ofertę spółki Info-TV-FM. Decyzja o niewprowadzeniu usług telewizji mobilnej została podjęta z powodu sytuacji rynkowej i przyczyn biznesowych" - głosi stanowisko Orange w sprawie roszczeń Magna Polonia, zawarte w raporcie rocznym spółki. 

Orange utworzył jednak rezerwy na poczet tych roszczeń, ale nie podaje ich wysokości, gdyż „mogłoby to osłabić pozycję grupy w kontekście toczących się spraw".

Nici z ugody

Tymczasem Magna Polonia jeszcze w 2013 r. wzywała operatorów do ugody, ale nic z tego nie wyszło.

- Wezwanie do próby ugodowej sprawiło, że sprawa się nie przedawniła. Mieliśmy dzięki temu kolejne trzy lata na złożenie pozwu, który właśnie złożyliśmy. Co prawda Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w pierwszej instancji uchylił decyzję prezesa UOKiK, ale nie zgadzamy się z tym rozstrzygnięciem i czekamy na to, co zrobi sąd drugiej instancji, którego posiedzenie odbędzie się w styczniu – mówi Mirosław Janisiewicz, prezes i akcjonariusz Magna Polonia.

Magna Polonia, czyli dawny VI Narodowy Fundusz Inwestycyjny, jeszcze w 2012 r. sprzedała część aktywów Info-TV-FM (w tym częstotliwości, które przypadły jej w wyniku konkursu)… Cyfrowemu Polsatowi, który jest obecnie właścicielem Polkomtela. Wartość tamtej transakcji wyniosła 29 mln zł, z czego 17,8 mln zł przypadło Magnie Polonii. 

- Stoimy na stanowisku, że przez kilka lat ograniczano nam dostęp do rynku, co przełożyło się na wymierne straty i niższą wycenę spółek – mówi Mirosław Janisiewicz.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy