Mała próba dialogu

Bartosz Krzyżaniak
15-12-2005, 00:00

Partia chce zyskać przychylność biznesu. Ten jednak pozostaje sceptyczny wobec jej gospodarczych pomysłów.

Samoobrona zapewnia, że jest otwarta na głos biznesu. I że ten głos jest dla niej bardzo ważny.

— Świadczy o tym choćby odejście od pomysłu wprowadzenia 50- -procentowego podatku PIT. Wiemy, co trzeba zrobić — zapewnia Genowefa Wiśniowska z Samoobrony.

Gościem zorganizowanej przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP) debaty pt. „Dialog biznesu z polityką” miał być wczoraj Andrzej Lepper. Na spotkanie jednak nie dotarł, a w jego imieniu z przedsiębiorcami rozmawiał Kazimierz Zdunowski, doradca ekonomiczny Samoobrony.

Przekonywał o słuszności koncepcji podatku obrotowego. Mówił też, że Samoobrona jest przeciwna wprowadzaniu ulg inwestycyjnych.

— Nie inwestujecie państwo dla ulg, lecz dla zysku — przekonywał Kazimierz Zdunowski.

Grzegorz Tuderek, do niedawna poseł Samoobrony, a wcześniej SLD i wieloletni szef Budimeksu, stwierdził, że różnice między poglądami Samoobrony i przedstawicielami biznesu są bardzo małe.

Jednak wielu obecnych na sali przekonać się nie udało.

— Przedstawiciele Samoobrony na wyrost przypisują sobie wspólnotę poglądów z przedsiębiorcami. Ich program wciąż jest hasłowy. Kiedy zaczynamy rozmawiać o szczegółach, pojawia się milczenie — komentuje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Dla Błażeja Nadobnika z konsultingowej firmy Plus Lider Polska, wczorajsze spotkanie było klasycznym mityngiem wyborczym, które miało przekonać przedsiębiorców, że Samoobrona nabrała ogłady.

— Mnie to nie przekonało — dodaje Błażej Nadobnik.

Odnosząc się do koncepcji Samoobrony, Jan Zając stwierdził, że politykom łatwo zachęcać do wypróbowywania swych pomysłów.

— Jednak kiedy się nie sprawdzą, politycy powiedzą: trudno, nie udało się. Ale to my zbankrutujemy — dodał prezes POPON.

Szef KPP nie chciał wystawiać cenzurki Samoobronie.

— Rozpoczęliśmy proces przekazywania naszego punktu widzenia na rozwój gospodarki politykom. Będziemy to kontynuować — zapewnił Andrzej Malinowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mała próba dialogu