Mała zmienność na parach złotówkowych

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 18-04-2016, 16:10

Od początku tygodnia obserwujemy niedużą zmienność na parach złotówkowych – rodzima waluta osłabia się dziś do euro i funta szterlinga, natomiast umacnia względem dolara amerykańskiego.

Cofnięcie oglądane na notowaniach USD/PLN nie przesądza jednak jeszcze o zakończeniu korekcyjnego odbicia budowanego na tej parze od początku miesiąca.

USD/PLN

Zmienność na parze USD/PLN jest dziś niewielka. Notowania USD/PLN po pozytywnym teście linii trendu spadkowego z genezą 21 stycznia oraz maksimów z 24 marca oglądanym w drugiej połowie zeszłego miesiąca (3,8265 – 3,84), od minionego czwartku poruszają się w kierunku południowym. Taki obrót spraw oznacza, że nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że odbicie budowane od początku kwietnia stanowi korektę całej sekwencji spadkowej z 21 stycznia, ale nadal wariant ten nie został zanegowany. Strona popytowa prawdopodobnie podejmie kolejną próbę pokonania wspomnianych oporów. W tym wariancie oznaczałoby to, że ta sekwencja spadkowa uległa wypełnieniu (przy skróconej fali piątej).

W scenariuszu spadkowym zakładającym, że sekwencja spadkowa z 21 stycznia nie uległa jeszcze wypełnieniu i budujemy nadal falę piątą – jej maksymalny zasięg wypada w okolicy poziomu 3,60 (biorąc pod uwagę fakt, że fala trzecia z technicznego punktu widzenia nie może być falą najkrótszą). Poziom ten wraz z minimami z sierpnia ubiegłego roku wyznacza zatem ważną strefę wsparć (3,60-3,6250). Patrząc w krótkim terminie najbliższe wparcie na tym rynku stanowią wyznaczone 1 kwietnia minima w okolicy poziomu 3,70, stanowiące jednocześnie nowe, tegoroczne ekstrema.

EUR/PLN

Na parze EUR/PLN obserwujemy dziś kontynuację budowania formacji wzrostowego klina kończącego, co sugerowałoby zakończenie odbicia wygenerowanego na początku kwietnia. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłby powrót kursu poniżej poziomu 4,2950 (dolne ograniczenie wspomnianego kanału).

W przeciwnym wypadku (wybicie z kanału górą) kolejne kluczowe opory na tej parze zbiegają się w strefie 4,3330-4,3450 gdzie znajduje się 38,2% zniesienie wspomnianej sekwencji spadkowej ze stycznia br. oraz linia trendu spadkowego z genezą w tym samym dniu i pokonana 11 marca średnioterminowa linia trendu wzrostowego poprowadzona od dołka z kwietnia zeszłego roku.

Notowania EUR/PLN przetestowały 4 kwietnia br. dolne ograniczenie ważnej, średnioterminowej strefy wsparć wyznaczanej przez 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z kwietnia ubiegłego roku oraz minima z grudnia 2015 (4,23-4,24). Od tamtej pory na tej parze obserwujemy lokalne odbicie.

Zejście poniżej poziomów 4,23-4,24 otwiera drogę do kontynuacji fali spadkowej z 21 stycznia br. Kolejnym celem strony podażowej będzie w tej sytuacji 61,8% zniesienie odbicia z kwietnia 2015 roku, stanowiące jednocześnie modelowy zasięg korekty tego odbicia w średnim terminie – poziom 4,1750

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane