Malborska Organika ma kasę

Producent pianki, wykorzystywanej przez branżę meblarską, w końcu ma pieniądze na spłatę obligacji, których nie wykupił w ubiegłym roku.

Wreszcie się udało. Malborskie Zakłady Chemiczne Organika, które w 2012 r. wyemitowały obligacje za 35 mln zł i nie wykupiły ich w marcu 2014 r., znalazły nowe, długoterminowe finansowanie. Pieniądze na wykup przeterminowanych papierów i zasilenie kapitału obrotowego wyłożyły Agencja Rozwoju Przemysłu i Mezzanine FIZAN, zarządzany przez Noble Funds TFI. „Nowe finansowanie Organiki zostało oparte o wartość składników majątku spółki, które gwarantują odpowiedni poziom zabezpieczenia interesów inwestorów. Pozyskane pieniądze nie tylko pozwoliły nam wywiązać się z istniejących zobowiązań finansowych, ale wpłyną też pozytywnie na wzrost sprzedaży. Obserwujemy wzrost popytu na nasze wyroby” — mówi Dariusz Kwieciński, prezes Organiki, cytowany w komunikacie spółki.

Spółce w poszukiwaniu inwestorów od roku pomagał EY. Cierpliwi byli również obligatariusze, którzy dwukrotnie zgodzili się na przesunięcie terminu wykupu (tzw. standstill), ostatecznie dając Organice czas do końca września. Spółka w zamian zobowiązała się do przeprowadzenia restrukturyzacji. Organika miała w ubiegłym roku 201,6 mln zł przychodów ze sprzedaży (o 8,7 proc. mniej niż rok wcześniej). Jej zysk operacyjny sięgnął 4 mln zł, a strata na poziomie netto — 4,77 mln zł. Rok wcześniej było znacznie gorzej — strata przekroczyła 25 mln zł. Prognozy na ten rok zakładają 220 mln zł przychodów i 1,69 mln zł zysku netto.

Głównym produktem Organiki jest elastyczna pianka poliuretanowa, wykorzystywana do wyrobu mebli tapicerowanych i materacy — ma ponad 90-procentowy udział w jej sprzedaży. W ubiegłym roku spółka była na polskim rynku trzecim pod względem wielkości produkcji graczem na tym rynku, z 13-procentowym udziałem. Organika prowadzi działalność nie tylko w Polsce — ma również oddziały w Czechach, Rosji i na Białorusi, a także w Bułgarii Rumunii, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Malborska Organika ma kasę