Małe i średnie firmy lekkimi optymistami

Monika Niewinowska
23-03-2004, 00:00

Ponad połowa przedsiębiorców spodziewa się wzrostu sprzedaży i zysku.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych opracowała po raz trzeci raport „Konkurencyjność sektora MSP”. Wyniki wskazują na ożywienie małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety nie oznacza to, że udało się pokonać najistotniejsze bariery rozwoju tego sektora.

Wyniki badań przedstawiono wczoraj na konferencji, która odbyła się w sali kolumnowej Sejmu. Wzięli w niej udział m.in. Henryka Bochniarz, prezydent PKPP, Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, Jacek Piechota, sekretarz stanu w resorcie gospodarki i pracy, Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, oraz reprezentanci firm. W konferencji wzięło udział około 400 gości, „Puls Biznesu” był patronem medialnym.

Optymizm...

57,6 proc. firm przewiduje zwiększenie sprzedaży, 52 proc. zamierza w najbliższym czasie zwiększyć zyski, w tym 10 proc. znacząco. 40 proc. planuje wzrost inwestycji a 46,9 proc. zamierza wprowadzić nowe produkty i usługi. Firmy coraz lepiej oceniają własną konkurencyjność. Ich siła tkwi już nie tylko w niskiej cenie, ale również w jakości i innowacyjności. Znajduje to odzwierciedlenie w planach ekspansji międzynarodowej — aż 11 proc. firm nie będących eksporterami chce podjąć taką działalność.

Takie wyniki są dowodem na optymizm przedsiębiorców. Czy jednak uda się pokonać bariery?

...i rzeczywistość

— Należy pamiętać, że odbicie następuje z bardzo niskiego poziomu. W poprzednim roku jedynie u nieco ponad 20 proc. przedsiębiorców inwestycje były wyższe niż amortyzacja. Ogółem amortyzacja nadal przewyższa inwestycje, co świadczy o postępującej dekapitalizacji majątku — ocenia Michał Olszewski, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Nic nie zapowiada, aby tendencja ta mogła się szybko odwrócić. Mimo imponujących planów inwestycyjnych, chęć do finansowania ich kredytami jest bardzo niewielka (zaledwie 11 proc. firm). Większość przedsiębiorców miała już okazję się przekonać o niechęci banków do współpracy. Wśród docelowych adresatów funduszy poręczeniowych, zainteresowanie jest znikome (poniżej 1 proc.).

Niewiele lepiej jest pod względem likwidacji innych barier.

— Wielkim sukcesem jest obniżenie podatku CIT z 27 do 19 proc. Efekt psują jednak inne decyzje rządu, jak na przykład zwiększenie obciążeń wynikających ze składek na ZUS. W rezultacie koszty prowadzenia firmy zmieniają się nieznacznie — podkreśla Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Małe i średnie firmy lekkimi optymistami