Małe spółki zmieniają trend

Rozmawiał Kamil Kosiński
opublikowano: 06-12-2017, 22:00

Wiele przemawia za tym, że okres słabości giełdowych maluchów dobiegł końca, uważa Tomasz Manowiec z Noble Funds TFI

Czy mamy już do czynienia z końcem słabości małych spółek, czy trzeba jeszcze poczekać na odbicie?

Tomasz Manowiec z Noble Funds TFI
Wyświetl galerię [1/2]

Tomasz Manowiec z Noble Funds TFI Fot. Marek Wiśniewski

Tomasz Manowiec, zarządzający funduszami w Noble Funds TFI: W trzecim kwartale 2017 r. mediana dynamiki zysku operacyjnego dla spółek z warszawskiej giełdy wyniosła +7 proc., wobec -1 proc. w drugim kwartale. Powrót zysków do wzrostu może oznaczać zakończenie relatywnej słabości segmentu małych spółek. Zresztą już od kilku tygodni spodziewaliśmy się, że pod koniec 2017 r. zmiana trendu na małych spółkach powinna nastąpić. I wydaje się, że to się właśnie dzieje. Dodatkowo różnica w stopach zwrotu, pozycjonowaniu i percepcji inwestorów małych i dużych spółek doszła do ekstremalnych poziomów. W perspektywie kilku miesięcy wydaje się, że małe spółki będą silniejsze i zmiana dynamiki EBIT może być tego zwiastunem. To małe spółki powodowały, że dla całej giełdy dynamika ta wyglądała niekorzystnie. Trudno jednak powiedzieć, że przełom dziś już nastąpił albo dopiero nastąpi za kilka tygodni. Generalnie jest to pewien proces, który rozkłada się w czasie.

Niedługo zacznie się rok 2018. Jakiego wzrostu indeksu sWIG80 można się w nim spodziewać?

Relatywna siła tego indeksu powinna wrócić na rynek, ale trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Prawdopodobnie wynik będzie lepszy niż w 2017 r. i zakładam, że będzie lepszy od indeksu WIG20. Nie zdziwiłbym się, gdyby stopa zwrotu była dwucyfrowa.

Na jakie branże i spółki warto zwrócić uwagę?

Moim zdaniem, atrakcyjnie wyglądają spółki przemysłowe, szczególnie spożywcze, a także handlowe, które mają za sobą słabszy okres. W wielu branżach są dobre i słabe spółki. O konkretnych emitentach z zasady się jednak nie wypowiadamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu