Malezja chce przyciągnąć polski biznes

opublikowano: 17-11-2015, 22:00

Atrakcyjne położenie i przywileje dla inwestorów z zagranicy to tylko niektóre zachęty do inwestowania w Malezji.

Malezja oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne polskim przedsiębiorcom, szczególnie w obszarze nowych technologii — podkreślali uczestnicy wczorajszego seminarium zorganizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) oraz malezyjskie agencje rozwojowe. Zwracano uwagę, że ten kraj ma silne fundamenty gospodarki i w przeszłości dobrze radził sobie z kryzysami. Przy tym malezyjski przemysł opiera się głównie na nowych technologiach — elektronice i elektrotechnice. Regionalne centraprodukcyjne i badawczo-rozwojowe mają tam globalne firmy, takie jak: Intel, Dell, Osram, Fuji, Samsung czy Hitachi.

— O lokalizacji fabryk i centrów obsługi biznesu decydowało zarówno atrakcyjne położenie geograficzne w Azji Południowo-Wschodniej, jak i przywileje, jakie mogli otrzymać inwestorzy z zagranicy. Mogą oni bowiem liczyć na 10-letnie zwolnienie z płacenia podatków, 24-procentowy CIT, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej czy przyznawane nawet do 15 lat wsparcie rządowe — zwracała uwagę Zarina Saad, dyrektor europejskiego oddziału Malezyjskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju (MIDA). Dodatkową zachętą dla inwestorów może być fakt, że w Malezji nie ma też żadnych ograniczeń w transferach zysków za granicę.

— To kwestia modelu rozwoju, który przyjął kraj. W przyjętej przez Malezję koncepcji wolnego handlu nie liczą się same pieniądze, bo te przychodzą i odchodzą; ważne jest to, co podąża za nimi: a więc wzrost liczby miejsc pracy, know-how i rozwój kraju. Dzisiaj bezrobocie w tym kraju wynosi 3 proc., a wzrost PKB aż 5 proc. — tłumaczyła Loo Lee Lian z malezyjskiej agencji inwestycyjnej invest- Penang. Jej zdaniem, wiele firm decyduje się na przeniesienie do Malezji, gdyż koszty pracy bywają tam niższe niż w centrach produkcyjnych chińskiego wybrzeża. Dodatkowe możliwości w handlu międzynarodowym stwarza dla Malezji zawarty w październiku układ o wolnym handlu w regionie Azji i Pacyfiku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu