Mało formalności, mniejsze koszty

HALINA WIŚNIEWSKA
opublikowano: 24-05-2013, 00:00

Gwarancja de minimis to produkt przygotowany z myślą o sektorze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Przy jego tworzeniu szczegółowo analizowane były potrzeby i sytuacja firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników, których obrót roczny nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.

Najprościej mówiąc, celem gwarancji de minimis jest zmniejszenie indywidualnego ryzyka kredytowego przedsiębiorcy, który chce otrzymać kredyt na bieżącą działalność. Z tej formy zabezpieczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w ocenie banku kredytującego mają zdolność do spłaty kredytu z odsetkami, ale nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia. Gwarancja może być również istotna dla firm, które działają krótko lub właśnie rozpoczęły swoją działalność i potrzebują w związku z tym uwiarygodnienia w banku, w którym starają się o kredyt. Te dwie grupy przedsiębiorców są głównymi, ale nie wyłącznymi adresatami gwarancji. Wygoda uzyskania gwarancji w ramach jednego procesu kredytowego sprawia, że jest ona atrakcyjnym instrumentem również dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy posiadają majątek, ale są np. zainteresowani uzyskaniem kredytu bez zbędnych formalności związanych z ustanawianiem zabezpieczeń jego spłaty. Warto mieć również na uwadze, że gwarancja BGK jest zaliczana do grupy tzw. pierwszorzędnych zabezpieczeń i dzięki temu przedsiębiorca ma szansę uzyskać kredyt na bardziej atrakcyjnych warunkach w porównaniu z sytuacją, gdyby zabezpieczył kredyt np. zastawem na towarach czy na środkach trwałych.

Korzyścią dla przedsiębiorcy, który chce skorzystać z gwarancji de minimis, są również niskie koszty związane z jej otrzymaniem — dla gwarancji udzielonych w 2013 r., za pierwszy rok obowiązywania gwarancji, przedsiębiorca nie poniesie żadnych opłat z tytułu udzielenia zabezpieczenia, a od 2014 r. będzie to koszt minimalny — 0,5 proc. wartości udzielonej gwarancji.

Podsumowując — gwarancja de minimis to produkt korzystny zarówno dla przedsiębiorców, jak i banków kredytujących. Przedsiębiorca ma większą szansę na otrzymanie kredytu obrotowego, poniesie mniejszy koszt, kupując zabezpieczenie w postaci gwarancji, i załatwi wszystkie formalności w jednym okienku, a dla banków kredytujących jest to najwygodniejsza i najbardziej wiarygodna forma zabezpieczenia kredytu klienta.

HALINA WIŚNIEWSKA

dyrektor zarządzająca w Banku Gospodarstwa Krajowego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HALINA WIŚNIEWSKA

Polecane