Maluchy biją największe spółki

  • Michał Błasiński
opublikowano: 15-01-2013, 00:00

Indeks sWIG80, skupiający małe spółki, zostawił w tyle indeks blue chipów. Rosnąca siła szerokiego rynku dobrze wróży trwałości hossy

Rozpoczęta w listopadzie kolejna fala wzrostu WIG20 zakończyła się na przełomie roku, a korekta zabrała 3,5 proc. wartości indeksu. Notowania blue chipów osłabły, a fakt, że hossa trwa już kilka miesięcy, stwarza pokusę do realizacji zysków. Takiej pokusy nie widać na razie na szerokim rynku. sWIG80 i WIG-Plus rosną w najlepsze i w ostatnich tygodniach uzyskały relatywną przewagę nad indeksem WIG20 (patrz wykres). To znak, że rośnie zainteresowanie akcjami wśród drobnych inwestorów, a zapewne także wśród krajowych inwestorów instytucjonalnych. sWIG80 pokonał szczyt z marca zeszłego roku i w trendzie zwyżkującym jest od dziewięciu tygodni. Akcje drożeją jedna po drugiej — licząc od połowy listopada, kiedy zrodził się impuls wzrostowy, dodatnią stopę zwrotu dały akcje prawie 60 z 80 spółek, wchodzących w skład portfela indeksu. Najwięcej do zwyżki dołożyły się Elektrobudowa, ZE PAK i Zelmer.

Na zakupy nie jest za późno

Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ uważa, że początek roku to świetny moment na zakupy małych spółek. Zdaniem eksperta ten sektor rynku — podobnie jak przed rokiem — będzie największym beneficjentem tzw. efektu stycznia. Analityk DM BOŚ poleca papiery Grajewa, producenta płyt, który do niedawna stał pod ścianą ze względu na wysokie zadłużenie. Problem rozwiązał się po sprzedaży nierentownych fabryk w Rosji — na konto Grajewa trafi 182 mln EUR. Inwestorzy docenili przypływ gotówki, a notowania wyrwały się z konsolidacji i rosną jak na drożdżach. Łukasz Wróbel z Noble Securities również zwraca uwagę na korzystną sytuację techniczną Grajewa. Specjalista jest zdania, że sWIG80 obfituje w spółki pozwalające grać z trendem — przykłady to jego zdaniem Amica oraz Benefit Systems.

Zdaniem Łukasza Bugaja, warto się też zainteresować akcjami deweloperów, które mają niski wskaźnik cena do wartości księgowej. Specjalista ma przede wszystkim na myśli Ganta (C/WK to 0,14) oraz Polnord (C/WK to 0,23). Zdaniem Łukasza Bugaja, mimo że sprzedaż mieszkań nie idzie najlepiej, to skala przeceny akcji stwarza okazję do długoterminowego zarobku.

Im mniejszy, tym lepszy

Waldemar Stachowiak z Ipopema Securities chwali dwie spółki branży IT: Asseco Business Solutions (ABS) oraz Comarch. Zdaniem analityka, mniejsze ryzyko niesie ze sobą inwestycja w pierwszą z nich. Kupno walorów ABS daje szansę na wskoczenie do pędzącego wagonu — cena akcji porusza się w trendzie wzrosłym od października. Atutem spółki jest atrakcyjna polityka dywidend — podkreśla Waldemar Stachowiak.

Ekspert zakłada, że w tym roku do kieszeni akcjonariuszy wpłynie 0,56 zł (stopa dywidendy 6 proc.), a w kolejnych latach powinna być wyższa. Z fundamentalnego punktu widzenia silną stroną obydwu spółek jest koncentracja na zamówieniach z sektora prywatnego. Piotr Łopaciuk z Domu Maklerskiego PKO BP stawia na podmioty, które skorzystają na wzroście inwestycji w sektorze energetycznym. Wymienia Elektrobudowę i ZPUE, a także mający dużą ekspozycję na budownictwo energetyczne Mostostal Zabrze (jego akcje poleca także Łukasz Wróbel). Piotr Łopaciuk zaznacza, że aktywa pozaoperacyjne stanowią znaczną część wyceny rynkowej firmy, kontrolowanej przez Zbigniewa Opacha i Krzysztofa Jędrzejewskiego (chodzi o należności ze spółki Reliz). Analitycy zgodnie podkreślają, że ciekawych okazji inwestycyjnych jest wśród małych spółek sporo i nie warto się ograniczać tylko do sWIG80. W porównaniu z tym indeksem w krótkiej perspektywie jeszcze lepiej prezentuje się WIG-Plus, skupiający prawie 200 najmniejszych firm. Wskaźnik rośnie systematycznie od pięciu miesięcy bez istotnych korekt. Indeks ciągną w górę takie spółki, jak Avia Solutions Group, Qumak-Sekom, EMC Instytut Medyczny i Ergis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maluchy biją największe spółki