Mały przewrót na dużym rynku

  • DI
opublikowano: 26-11-2021, 17:21

Perowskity – niepozorne minerały o krystalicznej budowie, mające zdolność pochłaniania światła odkryte w XIX w., mogą dokonać rewolucji na rynku fotowoltaicznym w wieku XXI – tyle że te pochodzą z laboratorium.

W przyrodzie perowskity występują rzadko i nie mają zdolności przewodzenia prądu. Olga Malinkiewicz, dr fizyki i współzałożycielka wrocławskiej firmy Saule Technologies, opracowała jednak technologię, prostą i tanią w produkcji, która pozwala wykorzystywać energię słoneczną nawet w miejscach, w których ciężkie krzemowe panele nie mogą być montowane.

Szwedzki deweloper Skanska zamierza wykorzystywać ogniwa perowskitowe w budownictwie komercyjnym. Jako pierwszy deweloper na świecie wraz z Saule Technologies rozpoczął testowanie paneli słonecznych zainstalowanych na fasadzie warszawskiego biurowca Spark.

– Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – zachwalała nowe rozwiązanie Olga Malinkiewicz.

Pionowo i kolorowo

Ogniwa perowskitowe są wytwarzane z zastosowaniem druku atramentowego, lekkie, elastyczne, łatwe w transporcie i produkowane wielu kolorach. Możliwości ich zastosowania są więc nieograniczone. Mogą być montowane na dachach i elewacjach budynków, na obudowach telefonów, dachach samochodów i autobusów, służyć do ładowania rowerów, motorowerów, a nawet urządzeń IoT. Saule Technologies zapewnia, że inteligentne urządzenia podłączone do internetu mogą korzystać z nieograniczonej mocy bez konieczności wymiany baterii. Są to więc również rozwiązania dla handlu detalicznego, inteligentnego domu, elektroniki osobistej i wielu innych – w pełni sprawne również przy sztucznym oświetleniu, przy którym tradycyjne panele fotowoltaiczne nie mają szans. Firma proponuje nawet etykiety cenowe zasilane energią słoneczną, umożliwiające najłatwiejsze i najszybsze aktualizowanie cen.

Druk atramentowy do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych pozwala na dostosowanie ogniw do różnych powierzchni. Można je montować nawet na pionowych elementach elewacji i w kolorach dopasowanych do fasady budynków. Panele fotowoltaiczne produkowane z perowskitu mają więc wiele cech, które mogą wypierać panele krzemowe. Dużą ich zaletą jest wydajność, nawet wtedy gdy promienie słońca nie padają na nie pod kątem 90 stopni. Sprawdzają się więc w wielu przestrzeniach.

Zielone plany Skanskiej

Licencję na rozwój technologii Saule Technologies kupiła Skanska. Szwedzki deweloper chce ją wykorzystywać w budownictwie komercyjnym na rynku skandynawskim, w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich. Jako pierwszy deweloper na świecie wraz z Saule Technologies rozpoczął testowanie paneli słonecznych już pod koniec 2018 r. od zainstalowania ogniw perowskitowych na fasadzie warszawskiego biurowca Spark.

Skanska podkreśla, że technologia perowskitowa oferuje liczne korzyści zarówno deweloperom, jak i najemcom czy lokalnym społecznościom – oznacza niższe koszty wdrożenia, ograniczenie zużycia i kosztu energii, a także zmniejszenie śladu węglowego.

Powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego wynosiła 1,3 x 0,9 m. i składała się z 52 modułów fotowoltaicznych. Panel taki może pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin albo zasilić jeden komputer przez cały dzień. Zgodnie z warunkami podpisanej przez obie firmy umowy licencyjnej Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich – w fasadach budynków i ekranach dźwiękoszczelnych – na wszystkich rynkach świata, na których jest obecna.

W tym roku Saule Technologies i Columbus Energy podpisały umowę na montaż paneli fotowoltaicznych wykonanych z perowskitów z MVGM, na zarządzanych przez tę firmę budynkach. MVGM działa w dziesięciu krajach i odpowiada za portfel nieruchomości liczący 18,5 mln mkw.

Komercyjny sukces

Firma Saule Technologies powstała w 2014 r. Praca nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych trwała więc kilka lat. W tym czasie firma współpracowała z uniwersytetami z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Zespół opracował prototypową linię produkcyjną, dzięki Hideo Sawada, japońskiemu inwestorowi, właścicielowi firmy HIS, który zasłynął otwarciem hotelu obsługiwanego wyłącznie przez roboty, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz grantom badawczym o wartości ponad 20 mln euro.

W 2020 r. w Saule Technologies zainwestował 10 mln euro Columbus Energy, jeden z największych dystrybutorów instalacji fotowoltaicznych w Polsce, i tym samym został największym akcjonariuszem wrocławskiej firmy, nabywając prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych.

W maju 2021 r. firma Saule Technologies uruchomiła linię produkcyjną i jako pierwsza rozpoczęła komercjalizację ogniw perowskitowych. To było przełomowe wydarzenie dla rynku fotowoltaiki.

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, podkreśla, że od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu. Jego zdaniem 21 maja 2021 r. rozpoczęła się nowa era w energetyce – era fotowoltaiki 2.0. Saule Technologies zapewnia, że linię produkcyjną, można domontować u każdego producenta, nawet producentów elewacji, okien i dowolnych elementów instalowanych w budynkach.

Kilka miesięcy później – 24 sierpnia, została uruchomiona pierwsza na świecie instalacja o powierzchni 32 mkw. zamontowana na fasadzie budynku lubelskiej fabryki Aliplast. Instalacja ma formę żaluzji fotowoltaicznych. Przy jej zamontowaniu oprócz Saule Technologies pracowała francuska firma Somfy, która dostarczyła do projektu automatykę, oraz Aliplast, producent konstrukcji aluminiowych. Aliplast będzie nadal produkował lamele, czyli łamacze światła z ogniwami perowskitowymi, które chronią budynek przed przegrzaniem lub wychłodzeniem, redukując koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania, jednocześnie produkując energię z promieniowania słonecznego. Somfy będzie dostarczała system automatyki Animeo.

Śladem słońca

Funkcja „śledzenia słońca” w Animeo umożliwia zmianę ustawienia lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi zamontowanych na fasadzie zależnie od kąta padania światła słonecznego. Pozwala to również na jak najlepsze wykorzystanie energii słońca do produkcji prądu, choć ogniwa perowskitowe mogą wytwarzać go także przy złej pogodzie. Za właściwe ustawienie lameli w przedziale 0–90 stopni odpowiada specjalny algorytm analizujący na bieżąco dane o aktualnych warunkach atmosferycznych, które trafiają do głównego sterownika TouchBucoTM z kilku czujników umieszczonej na dachu budynku stacji pogodowej. Funkcję łącznika między napędem łamacza a centralą TouchBuco i stacją pogodową pełnią inne sterowniki. System zapewnia więc efektywność energetyczną, a jednocześnie ochronę przed zbyt ostrym światłem – niezależnie od pory roku.

System ma możliwość sterowania również drogą radiową, dzięki czemu do poruszania lamelami lokalnie wykorzystywane są piloty jedno- i wielokanałowe. Zastosowana wersja Animeo na budynku Aliplastu umożliwia podział budynku na cztery niezależne strefy.

Po premierze instalacji perowskitowej Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy podpisały trójstronny list intencyjny o współpracy i przedstawiły plan kolejnych komercyjnych wdrożeń lameli.

Z Dubaju na GPW

W październiku Saule Technologies pokazała technologię fotowoltaiczną opartą na perowskitach na Expo 2020 w Dubaju. W fasadę Pawilonu Polskiego zostało wmontowanych 20 pionowych elementów o powierzchni 2 mkw. System o łącznej mocy 200W zapewniał ładowanie smartfonów za pomocą ośmiu portów USB. Firma podkreśla, że ładowanie standardowego telefonu zużywa około 5 W energii, czyli system mógłby naładować do 40 urządzeń. Perowskity nie podzielą więc losu grafenu, którego nie udało się wykorzystać, a firma Saule Technologies – jak poinformowały JR Holding i Columbus Elite – została wyceniona już na 909 mln zł. Columbus Elite podkreśla, że przeprowadzenie wyceny Saule jest kolejnym etapem do realizacji celów określonych w Term-Sheet, czyli wprowadzenia spółki na rynek NewConnect jeszcze w tym roku. Nastąpi to poprzez nabycie akcji Saule przez CEG i stworzenie grupy kapitałowej, w której Saule będzie jednostką zależną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane