Mały wyjątek w fali ofert promocyjnych

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-07-2014, 00:00

Na wysokie odsetki z kont oszczędnościowych można liczyć najczęściej przez 3 miesiące. Potem banki liczą na naszą pasywność

Niekwestionowanym liderem rankingu najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych jest Bank SMART i jego SMART Procent. Odsetki z rachunku wynoszą 4 proc. w skali roku dla wpłat do 50 tys. zł. Powyżej tej kwoty też nie będzie źle, bo pieniądze będą pracowały w tempie 3 proc. Oferta znacząco odróżnia się od innych, które tylko w promocji oferują wysokie odsetki, ale również sam bank musi się wypromować.

Odsetki w promocji

W Millennium również można liczyć na 4 proc. dla wpłat do 50 tys. zł, ale tylko przez trzy miesiące i pod warunkiem, że jest się posiadaczem Konta 360°. Pozostali klienci muszą się zadowolić odsetkami wysokości 3,5 proc. Promocja na razie będzie trwała do 16 sierpnia. W Raiffeisen Polbanku promocja „Oszczędzaj i zarabiaj II” przewidziana jest tylko na lipiec. W jej ramach można założyć Konto Lokacyjne Plus, na którym odsetki przy wpłatach do 20 tys. zł wynoszą, tak jak w Banku SMART i Banku Millennium, 4 proc. Przy wyższych wpłatach można liczyć na zaledwie 1,5 proc.

Wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych — 3,5 proc. — w dalszym ciągu oferują: BGŻOptima, BNP Paribas, BossaBank i Getin Bank. W pierwszym z banków oferta jest ważna do 25 sierpnia, a wpłacać na wysokie procenty można do 100 tys. zł. BNP Paribas gwarantuje oprocentowanie przez 3 miesiące dla wpłat do 50 tys. zł. Podobnie jest w Getin Banku i internetowym Getin- Online, ale dla oszczędności dwukrotnie wyższych.

Więcej albo mniej

BossaBank podniósł natomiast oprocentowanie Konta Oszczędnościowego EKOprofit z 3 do 3,5 proc. i nie podaje ograniczeń terminowych, a na wyższe odsetki może pracować 50 tys. zł. Więcej można zarobić również w BIZ Banku — oprocentowanie wzrosło z 3 do 3,3 proc. — a mniej w Banku Pocztowym, w którym odsetki spadły z promocyjnych czerwcowych 3,5 proc. do 2,9 proc. Niewykluczone, że promocje nie będą przedłużane również w innych bankach, zwłaszcza że perspektywa obniżki stóp procentowych przez RPP wciąż jest realna. Na razie w dalszym ciągu preferowani są nowi klienci lub nowe wpłaty również w mniej hojnych bankach. W Alior Banku nowi klienci mogą liczyć na oprocentowanie wysokości 3 proc., ale tylko na 3 miesiące, w BGŻ Konto z zyskiem również da 3 proc., o 1 pkt proc. więcej niż dla wpłat dotychczasowych, ale do 31 sierpnia. Na 3 proc. można jeszcze liczyć w Meritum Banku, mimo że promocja miała trwać do końca czerwca, a stawka oprocentowania równać się stawce inflacji, ale być nie wyższa niż 75 proc. stopy referencyjnej NBP.

Uwaga na opłaty

W Citi Handlowym odsetki Na Koncie SuperOszczędnościowym nadal wynoszą 3,03 proc. dla wpłat do 30 tys. zł, ale tylko za miesiące, w których pieniędzy z rachunku się nie wypłaca. Powyżej tej sumy odsetki będą wynosiły symboliczne 0,5 proc.

Bank wymaga też założenia konta osobistego, które będzie bezpłatne tylko wtedy, gdy średnie saldo oszczędności wynosić będzie minimum 15 tys. zł miesięcznie lub na rachunek będzie wpływać co miesiąc wynagrodzenie wysokości co najmniej 2 tys. zł. W Banku BPH można natomiast liczyć na 3 proc., ale tylko jeżeli posiada się Konto Kapitalne lub Maksymalne, a oba są płatne.

Pierwsze kosztuje 9,99 zł, drugie 14,99. W przypadku Konta Maksymalnego opłaty można uniknąć, jeżeli wpływy na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wyniosą minimum 7,5 tys. zł. Warunki te znacznie obniżają jednak atrakcyjność oferty, zwłaszcza na tle bezpłatnych propozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu