Mały ZUS od stycznia przyszłego roku

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej kolejną ulgę w składkach ubezpieczeniowych dla najmniejszych firm.

Już od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł, będą mogli skorzystać z tzw. małego ZUS-u — przewiduje resort przedsiębiorczości. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Ma ona wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Gdy wejdzie w życie projektowana ustawa, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osiągające przeciętne miesięczne obroty nie wyższe niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to wspomniane 5250 zł), będą mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do uzyskiwanych zarobków. Jak podaje resort, przedsiębiorca, który ma przychód odpowiadający minimalnej płacy i który w związku z tym obecnie odprowadza do ZUS-u kwotę 1232,16 zł., po zmianach będzie obciążony składką wynoszącą prawie 660 zł.

Według projektu, najniższa podstawa oskładkowania nie może przekroczyć 60 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia i nie może być niższa niż 30 proc. minimalnej płacy obowiązującej w styczniu danego roku. Warunki uprawniające do skorzystania z nowego przywileju to: uzyskiwanie rocznego przychodu nieprzekraczającego 30-krotności minimalnej płacy, niekorzystanie równocześniez preferencyjnej podstawy wymiaru składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (czyli z obecnego tzw. małego ZUS-u), prowadzenie biznesu w poprzednim roku kalendarzowym przez minimum 60 dni oraz niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy.

— Ustawa jest skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Szacujemy, że ze zmian skorzysta ok. 200 tys. działających przedsiębiorców, a co najmniej drugie tyle może wyjść z tzw. szarej strefy. Możemy zatem mówić o setkach tysięcy osób, dla których mały ZUS będzie realną i odczuwalną ulgą — mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Z nowej ulgi będą wyłączeni przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem kartą podatkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS

Puls Biznesu

Podatki / Mały ZUS od stycznia przyszłego roku