Mamy szczęście

SEBASTIAN BUCZEK prezes Quercus TFI
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

MAKROEKONOMIA

Na rynkach finansowych trwa walka. Z jednej strony kapitał spekulacyjny, najczęściej w postaci funduszy hedgingowych, z drugiej — politycy i bankierzy centralni. Po kilku tygodniach przerwy hedgingowcy zaatakowali. Tym razem celem były Włochy. Każdego dnia można było śledzić poczynania kapitału spekulacyjnego, obserwując wzrost rentowności włoskich obligacji skarbowych. Np. w przypadku instrumentów 10-letnich atak rozpoczął się przy rentowności 6 proc., a za cel obrano 7 proc. W ciągu kilku dni, mimo interwencji EBC, cel osiągnięto. Więcej — przebito. Rentowność 10-latek osiągnęła nawet 7,5 proc. Co to oznacza? Po pierwsze — Włochy mają wielki problem. Po drugie — cała strefa euro ma wielki problem. Po trzecie — teraz czas na ruch polityków i bankierów centralnych.

Coraz powszechniejsza jest opinia, że opuszczenie strefy euro przez Grecję byłoby korzystne dla obu stron — Greków i samej strefy. Ale co z tak dużym krajem jak Włochy? Czy ewentualne opuszczenie przez nich strefy nie postawi wielkiego znaku zapytania co do przyszłości całej strefy euro?

Atak na Włochy powinien być przestrogą dla nas. Siła rażenia hedgingowców jest potężna. Nasze szczęście polega na tym, że są łatwiejsze cele do ataku. Ale gdybyśmy dostali się na linię strzału, to może zrobić się bardzo nerwowo. Ewentualny atak odbyłby się przez rynek walutowy. Osłabienie złotego o kilkanaście procent mogłoby wywołać poważne napięcia w systemie bankowym. Skokowo wzrosłoby zadłużenie kraju, osiągając pierwszy istotny limit 55 proc. PKB i...

Co robić? Schodzić z linii ostrzału. Czego kapitał spekulacyjny nie lubi? Reform, zmian, powrotu do normalności. Albo rząd zabierze się do reform, albo nadal będziemy świętować, że kryzysu u nas nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SEBASTIAN BUCZEK prezes Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu