Czytasz dzięki

Mandelson: chińskie tekstylia zostaną odblokowane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 13:56

Komisarz ds. handlu Peter Mandelson zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że zostaną odblokowane zalegające w unijnych składach celnych miliony sztuk chińskich tekstyliów, które legalnie zostały sprowadzone przez europejskich handlowców.

Komisarz ds. handlu Peter Mandelson zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że zostaną odblokowane zalegające w unijnych składach celnych miliony sztuk chińskich tekstyliów, które legalnie zostały sprowadzone przez europejskich handlowców.

    Mandelson podkreślił, że podczas trwających w Chinach negocjacji UE-Chiny w sprawie problemu zalegających tekstyliów nie zawarto dotychczas porozumienia. Zaznaczył zarazem, że czerwcowe porozumienie UE-Chiny o ustanowieniu kwot na import chińskich tekstyliów "musi zostać zachowane" i że jeszcze w poniedziałek przedstawi krajom członkowskim UE szczegóły swojej propozycji rozwiązania problemu.   

    W czerwcu UE zawarła z Chinami porozumienie o wprowadzeniu limitów na import do Unii dziesięciu kategorii chińskich tekstyliów. Była to reakcja na zalew chińskiej odzieży, wywołany zniesieniem w ramach Światowej Organizacji Handlu od 1 stycznia kwot importowych. Ustalone w czerwcu tegoroczne limity na import lnu, swetrów, spodni, bluzek, staników, koszul, podkoszulków i sukienek zostały już wykorzystane, a w unijnych magazynach celnych zalegają około 75 mln sztuk chińskich towarów, ku niezadowoleniu importerów i handlowców w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane