Mania zakupów Torfarmu

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 18-04-2007, 00:00

Kuszenie aptekarskich hurtowni leków zaczęło się na dobre. W konkury uderzają wszyscy najwięksi gracze.

Kuszenie aptekarskich hurtowni leków zaczęło się na dobre. W konkury uderzają wszyscy najwięksi gracze.

Być może jeszcze w tym tygodniu Torfarm skupi ponad 50 proc. akcji hurtowni farmaceutyków Optima Radix. Pierwotnie plan zakładał objęcie połowy udziałów w spółce do końca kwietnia.

Torfarm spieszy się jednak z dopięciem transakcji, ponieważ ma apetyt na kolejne hurtownie spod szyldu Unii Hurtowni Aptekarskich Apofarm. W swoim portfelu ma już akcje Galenica-Silfarm, teraz realizuje kolejną fuzję z Optima Radix.

— Do końca roku chcemy przejąć jeszcze co najmniej jedną hurtownię — zapowiada Piotr Sucharski, dyrektor finansowy Torfarmu.

W kręgu zainteresowania są pozostałe spółki udziałowcy Apofarmu, centrali zakupowej, która obsługiwała kilkanaście hurtowni należących do aptekarzy.

Torfarm nie jest sam. Tydzień temu Farmacol powiadomił o złożeniu wiążącej propozycji Hurtowni Aptekarz i Multi Pharme. Dwa dni temu plany przejęcia obydwu aptekarskich spółek potwierdził Prosper, który prowadzi również rozmowy z trzecim udziałowcem Apofarmu — legnickim Legfarmem.

— Dostajemy różne propozycje, które z uwagą rozpatrujemy. W ciągu dwóch miesięcy powinna zapaść decyzja w sprawie przyszłości firmy — mówi Stanisław Dołęgowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Aptek Multi Pharme.

Spółka, która należy do ponad 240 aptekarzy, nie musi się spieszyć z wyborem oferenta, ponieważ ma na tyle dobrą sytuację finansową, że nic jej nie ponagla do mariażu z którymś z dużych graczy.

Podobnie jest z Legfarmem i Aptekarzem. Zapowiada się zatem ostra licytacja o udziały w tych spółkach.

— Konsolidacja rynku hurtu lekami jest procesem nieuchronnym. Firmy łączą się, ponieważ w tej branży przy bardzo niskiej marży duże znaczenie mają obroty. Efekt synergii pozwala też ograniczyć koszty — mówi Piotr Kula, prezes PharmaExpert, firmy badającej rynek farmaceutyków.

Marża brutto hurtowni leków wynosi mniej niż 8 proc., a rentowność netto około 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy