Manifestujemy równość szans

Henryka Bochniarz
opublikowano: 16-07-2009, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan swoje poglądy w zasadniczych kwestiach dotyczących rozwoju gospodarczego i społecznego prezentuje w dokumentach programowych zwanych manifestami. Ogłoszony 15 lipca "Manifest równych szans kobiet i mężczyzn" poprzedziły manifesty z ubiegłych lat: Kapitalistyczny, Europejski, Społeczny, Klimatyczny.

W tym roku wskazujemy na potrzebę prowadzenia w Polsce polityki równościowej. Zasadnicza motywacja dla systemowych działań w tym obszarze wynika z naszych analiz dowodzących, że w dłuższej perspektywie przyniosą one wymierne korzyści społeczne, gospodarcze i kulturowe. PKPP Lewiatan jest organizacją zorientowaną na wspieranie modernizacji gospodarki. Od lat przekonujemy Polaków, że więcej nas musi pracować. Skoro nie mamy surowców i kapitału, to tylko praca i nasze umysły mogą wydobyć nas z niedostatku. Niewykorzystywanie potencjału wszystkich grup społecznych, w tym polskich kobiet, jest więc ogromnym marnotrawstwem.

W Polsce kobiety ciągle mają utrudniony dostęp do wyższych stanowisk, a ich płace są niższe od zarobków mężczyzn średnio o 20 proc. Kobieca reprezentacja w Sejmie wynosi 20 proc., a w Senacie zaledwie 8 proc. Udział kobiet we władzach samorządu terytorialnego jest jeszcze niższy. Nie jest lepiej w biznesie, gdzie jedynie 7,7 proc. stanowisk kierowniczych zajmowanych jest przez kobiety, a tylko 2 proc. to stanowiska najwyższe.

Jednocześnie aż 95,8 proc. społeczeństwa popiera ideę równych praw kobiet, 93 proc. popiera zasadę równych płac, 95 proc. uważa, że kobiety powinny pełnić funkcje kierownicze. Duże jest poparcie społeczne dla idei wprowadzenia parytetów wyborczych: aż 70 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn jest za ustawowym wyrównaniem na listach liczby kandydujących kobiet i mężczyzn. To także jest uzasadnienie dla równościowego manifestu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Henryka Bochniarz

Polecane