Mapa dla eksporterów

Magdalena Krukowska
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Aby handlować z jakimś krajem, trzeba o nim sporo wiedzieć. Tyle że im dalej od Unii Europejskiej, tym informacje są trudniej dostępne.

Ministerstwo Gospodarki wyszło naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorstw szukających kontaktów z krajami spoza Unii Europejskiej i wydało informator „Mapa możliwości polskiego eksportu — kraje pozaunijne”. Publikacja przedstawia przepisy w handlu międzynarodowym oraz informacje o rynkach 52 krajów Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Oceanii, Azji oraz Europy. Jest dobrym źródłem wiedzy o wielkości i strukturze obrotów handlowych z poszczególnymi krajami, warunkach dostępu do ich rynków, chłonności i zapotrzebowaniu oraz branżach i towarach o największych możliwościach eksportowych.

Informator zawiera również analizy konkretnych rynków, opracowane przez polskie placówki zagraniczne (ambasady i wydziały ekonomiczno-handlowe) oraz Ministerstwo Gospodarki, w tym dane statystyczne o polskim eksporcie w latach 2000-04 i za 11 miesięcy poprzedniego roku. Nie ma w nim szczegółowych wskazówek o przepisach prawnych obowiązujących w handlu z krajami trzecimi, ale są odniesienia do potrzebnych dokumentów, na przykład do wzorów wniosków importowych.

Informator podaje ponadto dane teleadresowe wydziałów ekonomiczno-handlowych polskich ambasad w poszczególnych krajach. Także one pośredniczą w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Przewodnik opracowany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego ma być aktualizowany co rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu