Marina Mokotów pochłonie 800 mln zł

Patrycja Otto
opublikowano: 16-09-2003, 00:00

Osiedle Marina Mokotów, które będzie kosztować ponad 800 mln zł, zrealizuje spółka Fort Mokotów. Zakończenie prac planowane jest na 2006 r.

Wkrótce rozpocznie się budowa jednego z największych osiedli mieszkaniowych w Warszawie — Marina Mokotów. Inwestycja jest wspólnym projektem Dom Development i PKO Inwestycje — firmy specjalnie na tę okoliczność powołały spółkę Fort Mokotów. Projekt jest dziełem kilku architektów pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza.

Szacuje się, że budowa osiedla będzie kosztować ponad 800 mln zł. Finansowanie projektu zapewnią między innymi PKO BP i Bank Ochrony Środowiska. Budowa zostanie również wsparta środkami pochodzącymi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Projekt powstanie na 22 ha terenów parkowych, położonych u zbiegu ulic Racławickiej oraz Żwirki i Wigury na Starym Mokotowie. Firma Fort Mokotów nabyła działkę od PKO Inwestycje, która jest właścicielem jeszcze 10 ha parku.

Jak wyjaśnia Krzysztof Najgrodzki z PKO Inwestycje, teren ten zostanie przeznaczony pod zabudowę biurową.

Obiekty mieszkaniowe obejmie jedynie 40 proc. działki. Pozostałe 60 proc. parceli będą stanowić zieleń oraz woda miejscowego parku. Łączna powierzchnia osiedla wyniesie około 132 tys. mkw.

— Prace budowlane powinny rozpocząć się za miesiąc. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy. Realizacja osiedla jest przewidziana w dwóch fazach. Koniec drugiej — w 2006 r. — zapewnia Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Zgodnie z pierwotną koncepcją, na działce miało powstać osiedle z wysokimi budynkami. Ostatecznie zdecydowano, że Marina Mokotów będzie mieć kameralną zabudowę, o zróżnicowanym charakterze. W skład osiedla wejdzie 1,5 tys. mieszkań i apartamentów oraz 70 domów jednorodzinnych. Mimo tak licznej zabudowy, między obiektami zostanie zachowana odpowiednia odległość, która zapewni prywatność jego mieszkańcom.

Powierzchnia lokali będzie wahać się w granicach 40-200 mkw. Za 1 mkw. niewykończonego mieszkania trzeba będzie zapłacić 4,5-6 tys. zł. Przyszli właściciele będą mieli do dyspozycji parking podziemny i naziemny. Koszt miejsca parkingu podziemnego wyniesie ponad 20 tys. zł, natomiast miejsca naziemnego 10-12 tys. zł.

Zgodnie z założeniami inwestorów, Marina Mokotów ma być przedsięwzięciem na kształt przedwojennej Saskiej Kępy czy Oficerskiego Żoliborza.

— Chcemy stworzyć najlepszy adres w Warszawie. Jest to nasza odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na atrakcyjne mieszkania w prestiżowych lokalizacjach — przekonuje Jarosław Szanajca.

Osiedle będzie posiadać własne uliczki, jeziorko oraz plac zabaw dla dzieci. Na jego terenie przewidziano również kawiarnię, restaurację oraz sklepy i punkty usługowe.

Na ten cel zostanie przeznaczone około 4 tys. mkw. powierzchni zlokalizowanej na parterach budynków mieszkalnych.

Miasteczko zostanie ogrodzone i objęte całodobową ochroną.

Inwestycja powstanie na terenie parku, zatem przyszli właściciele powinni się liczyć z wyższymi kosztami eksploatacji. Jak zapewnia Jarosław Szanajca, nie będą one większe niż 10-15 proc. w porównaniu z zabudową plombową w centrum miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu