Mario Draghi zatopił dolara

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Mimo że EBC nie zmienił skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej, euro w dalszym ciągu zyskuje względem dolara.

Ujemna stopa depozytowa, podtrzymanie gotowości do wydłużenia programu skupu obligacji (znanego jako dodruk pieniądza — QE) oraz deklaracja do niepodnoszenia stóp procentowych przez dłuższy czas — to wszystko pozostało bez zmian w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) po wczorajszym posiedzeniu.

Mario Draghi
Zobacz więcej

Mario Draghi Reuters

— Bazując na najnowszych danych i projekcjach, szanse na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku są bardzo małe — mówi Mario Draghi, prezes EBC. Podczas konferencji prasowej szef banku odniósł się także do sytuacji na rynku walutowym. Euro jest najsilniejsze względem dolara od 2014 r. (kurs EUR/USD znalazł się powyżej 1,25 USD), co może przełożyć się na niższą inflację.

— Ostatnia zmienność kursu walutowego stanowi źródło niepewności, która wymaga monitorowania w kontekście potencjalnych implikacji dla stabilności cen — stwierdził Mario Draghi.

Jego zdaniem, bank nie celuje w żaden poziom kursu walutowego. — Podkreślamy jedynie, że kursy mają wpływ na wzrost gospodarczy i stabilność cenową. Niektóre ruchy na rynku walutowym są uzasadnione rozwojem sytuacji w gospodarce. Kwestią jest to, czy inne ruchy mają wpływ na naszą ścieżkę inflacji, którą przede wszystkim się zajmujemy — powiedział Włoch, przypominając, że na ostatnim szczycie G20 przedstawiciele wszystkich państw zobowiązali się do powstrzymania się od manipulacji kursem walutowym w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

— Czy ten kurs odzwierciedla fundamenty? Należy raczej pytać, czy ruch ten został wywołany przez ożywienie gospodarcze i wzrost płac, czy też został spowodowany przez słowa, które padły gdzie indziej lub przez politykę monetarną prowadzoną w innych obszarach? — dodał prezes EBC. Mimo to podczas konferencji prasowej Mario Draghiego kurs EUR/USD wyraźnie rósł, podnosząc się z około 1,24 do prawie 1,25. To najwyższa wartość notowań pary euro-dolar od grudnia 2014 r.

W ten sposób amerykańska waluta powiększa straty względem euro, tylko od początku stycznia tracąc już ponad 4 proc. W 2017 r. dolar osłabił się wobec euro o 12,3 proc. Rosnący kurs EUR/USD na polskim rynku walutowym objawia się pikującymi notowaniami pary dolar-złoty. Amerykańska waluta jest wyceniana na nieco ponad 3,30 zł — a więc najniżej od października 2014 r.

Tylko w czwartek dolar potaniał o ponad trzy grosze. Od początku 2018 r.„zielony” potaniał aż o 17 groszy. Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Prezesów EBC odbędzie się 8 marca 2018 r. Wcześniej, bo już w przyszłym tygodniu (30 stycznia), decyzję w sprawie stóp procentowych podejmować będzie Rezerwa Federalna. Będzie to ostatnie posiedzenie, któremu przewodniczyć będzie Janet Yellen. Od 1 lutego jej obowiązki przejmie Jerome Powell, powołany na to stanowisko przez Donalda Trumpa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Krzysztof Kolany Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy