Marka Compaq całkowicie nie zniknie

Kamil Kosiński
opublikowano: 22-05-2002, 00:00

Po wchłonięciu Compaqa, Hewlett-Packard zdecydował się nie likwidować tej marki. Będą nią firmowane komputery biurkowe i notebooki. Natomiast sprzęt serwerowy Compaqa, mimo że nadal będzie dostępny na rynku, to jednak już pod marką HP.

Po wchłonięciu Compaqa, Hewlett-Packard musi rozwiązać nie tylko kwestie dotyczące nowej struktury własnościowej i wewnętrznej organizacji firmy, ale też problemy z unifikacją oferty produktowej. W wielu segmentach obie firmy sprzedawały bowiem konkurencyjne produkty.

Hewlett-Packard ogłosił już, że HP będzie główną marką dla wszystkich produktów serwerowych. Nie zawsze oznacza to wycofanie się z rozwoju konkurencyjnych linii rozwijanych dotychczas przez Compaqa. Często jest to bowiem tylko kwestia nazewnictwa. I tak w segmencie intelowskich serwerów 32--bitowych wiodącą grupą pozostaną dotychczasowe maszyny Compaq ProLiant, przemianowane na HP ProLiant. Ofertę uzupełnią HP Netservery tc2210 i tc2100. Z rynku znikną zaś HP Netservery serii tc3100 i tc4100. W grupie maszyn opartych na intelowskich procesorach 64-bitowych (Itanium), na rynku pozostaną zaś maszyny produkowane dotychczas przez HP. W segmencie serwerów opartych na procesorach nieintelowskich HP nie planuje na razie uszczuplać swojej oferty. Oznacza to, że w sprzedaży pozostaną zarówno maszyny HP oparte na procesorach PA-RISC, jak i Compaqi oparte na układach Alpha. Te ostatnie będą jednak oferowane pod marką HP AlphaServer. Nie podjęto przy tym decyzji co do dalszego rozwoju pamięci masowych. W tym segmencie obie firmy miały dość bogatą ofertę. Na razie, wiadomo tylko, że produkty znane dotychczas jako Compaq StorageWorks będą oferowane jako HP StorageWorks.

W segmencie komputerów przenośnych do końca 2002 r. mają zniknąć z rynku wszystkie dotychczasowe produkty HP. Zarówno notebooki, jak i palmtopy HP zostaną zastąpione modelami sygnowanymi dotychczas logo Compaqa. O ile jednak notebooki będą nadal sprzedawane pod marką Compaq, o tyle iPAQi pozostaną na rynku pod nazwą HP iPAQ pocket PC.

Niejasne są na razie zasady przyszłej promocji komputerów biurkowych. Pewne jest, że linia HP Vectra ma być zastąpiona przez Compaq Evo.

— W ofercie pod marką HP pozostanie ciesząca się dużym uznaniem linia e-pc — podano w komunikacie wydanym przez Hewlett-Packard w związku z wchłonięciem przez tę firmę Compaq Computer.

Ponieważ nie ma tam ani słowa o zbliżonych do e-pc maszynach Compaq iPAQ Desktop, a znajduje się za to zapewnienie o tym, że ofertą połączonych firm w zakresie komputerów osobistych mają być maszyny oferowane wcześniej przez Compaqa, można sądzić, że na rynku desktopów zostaną utrzymane zarówno marki HP, jak i Compaq.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Marka Compaq całkowicie nie zniknie