Marketingowa przepustka dla gmin

Rozmawiała Anna Gołasa
opublikowano: 27-11-2016, 22:00

ROZMOWA Z DR. HAB. DARIUSZEM TWORZYDŁĄ, PREZESEM EXACTO

„Puls Biznesu”: W czym pomagają gminom badania marketingowe?

Dariusz Tworzydło, prezes Exacto: Są kluczowe przy podejmowaniu decyzji operacyjnych i strategicznych. Często stanowią inspirację do wdrożenia ciekawych rozwiązań i kreatywnych pomysłów promocyjnych. Rzetelnie przeprowadzone badania pozwalają na analizę szans i zagrożeń, poznanie dokładnej charakterystyki grup docelowych i ich potrzeb oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów. Tylko dzięki tak pozyskanej wiedzy można stworzyć kompletną i długofalową strategię marketingową. Aby jednak wykorzystać takie badania z sukcesem, konieczna jest dbałość ich jakość metodologiczną.

Jak ocenia pan zainteresowanie takimi analizami jednostek samorządowych?

Przede wszystkim świadomi szefowie dużych miast i regionów coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań marketingowych, poprzedzając je dokładnymi badaniami. Wiedzą, że działanie w ciemno nie daje korzyści. Chcą badać otoczenie i na podstawie wniosków tworzyć kampanie i dostosowywać do swoich potrzeb narzędzia. Nadal są jednak takie urzędy samorządowe, które uważają badania za zbędny wydatek.

Z jakich działań marketingowych korzystają samorządy?

Dobrym przykładem są działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Tamtejszy departament promocji korzysta z pomocy influencerów [osoby, które znacznie wpływają na odbiorców — red.] i blogerów. Co ciekawe, koszt takich działań promocyjnychjest mniejszy niż zapłata za stronę reklamy w ogólnopolskim dzienniku. Inne sposoby na ciekawą promocję to między innymi wykorzystanie drużyn sportowych lub lokalnych wydarzeń, ale mających światowy zasięg. Nie można także zapominać o mediach społecznościowych. Świadomi samorządowcy zakładają profile na Instagramie i Snapchacie, tworzą krótkie filmy i infografiki. To doskonały sposób na promocję regionu pod względem inwestycyjnym i turystycznym.

Czy zwiększenie wiedzy polskich samorządowców to główny cel organizowanego przez Exacto Kongresu Innowacyjnego Marketingu w Samorządach, który odbył się niedawno w Rzeszowie?

Głównym celem jest edukacja. W wydarzeniu biorą udział przede wszystkim samorządowcy, ale także pracownicy agencji i firm, które na co dzień zajmują się planowaniem i wdrażaniem rozwiązań promocyjnych w samorządach oraz badaniami marketingowymi. Dzięki merytorycznej dyskusji i wymianie doświadczeń uczestnicy mają szansę poznać trendy i narzędzia stosowane w skutecznej i długofalowej komunikacji z otoczeniem. Naszym celem jest również poszerzanie wiedzy uczestników kongresu o tworzeniu strategii marketingowych i realizacji projektów badawczych. Chcemy, by polscy samorządowcy działali jak ci na Zachodzie, którzy przy promocji stawiają na innowacyjne narzędzia, ale poprzedzają je badaniami, a efekty mierzą na bieżąco. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Marketingowa przepustka dla gmin