Marże niezgody

Beata Chomątowska
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Lobby apteczne górą. Poprawiony projekt prawa farmaceutycznego nie uwzględnia większości uwag hurtowników. Są też inne niespodzianki.

 

Negatywne uwagi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszły bez echa. Proponowana przez resort nowelizacja prawa farmaceutycznego, która trafiła pod obrady Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, prawie nie różni się od wcześniejszej wersji, krytykowanej przez hurtowników i producentów leków. Prawie, bo oprócz zapisów będących po myśli aptekarzy, zawiera nowy obniżający marże hurtowe.

Kontrowersyjna obniżka

Chodzi o art. 5 a: „Ustala się urzędową marżę hurtową, liczoną przez przedsiębiorcę prowadzącego obrót hurtowy, w wysokości 8,68 proc., liczoną od ceny zbytu”. Zapis wywołał konsternację hurtowników. Po pierwsze, nie wiedzą, jak go rozumieć. Po drugie, poprzedni projekt mówił o zmianie zasad naliczania marży (maksymalną cenę hurtową zastąpi cena zbytu), ale nie wspominał, o ile zostanie ścięta.

Zdaniem Piotra Jędrzejaka z zarządu Prospera, zapis oznacza spadek marży hurtowej o 0,2 pkt proc.

— To mała obniżka, ale byłoby lepiej, gdyby jej nie było. Marże hurtowe w Polsce i tak są już niskie, a rentowność hurtowni niemających aptek jest poniżej 1 proc. —mówi Piotr Jędrzejak.

— Z naszych analiz wynika, że zapis wprowadza narzut na cenę zbytu niższy od obecnego o 1,2 proc. Może to obniżyć rentowność hurtowni i pogorszyć sytuację branży — mówi Andrzej Stachnik, szef rady nadzorczej Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF).

ZPHF chce wystąpić z protestem do Komisji Europejskiej. Powoła się na jej niedawne ostrzeżenie wobec rządów Włoch i Hiszpanii, które wprowadziły podobne ograniczenia.

Po wsparcie do Unii

— Polskie marże hurtowe i apteczne należą do najniższych w Europie. Czy warto obwiniać za wszystko hurtownie? Jako przedstawiciel producenta nie dostrzegam z ich strony prób zdominowania rynku — mówi Zdzisław J. Sabiłło, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Jego zdaniem, usztywnienie cen na każdym poziomie, czyli doprowadzenie do sytuacji, kiedy lek będzie kosztował tyle samo we wszystkich aptekach, jest działaniem wbrew konstytucji.

— Utrzymanie sztywnych cen i marż faworyzuje aptekarzy. Oni będą mieli stały dochód i nie będą ze sobą konkurować — twierdzi prezes Infarmy.

W Polsce działa około 200 hurtowni farmaceutycznych, z czego 170 to firmy małe i średnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Marże niezgody