Marzenia stają się realne

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 15-11-2005, 00:00

300 mln zł sprzedaży i 30 mln zł zysku w 2006 r. — to realna przyszłość dla grupy. Oczywiście, jeśli zrealizuje program przejęć.

Jeszcze w tym roku informatyczna grupa Asseco (dawny Comp Rzeszów) sfinalizuje akwizycję dwóch krajowych spółek specjalizujących się w rozwiązaniach dla małych i średnich firm. Głównie w tym celu spółka rusza z ofertą 400 tys. nowych akcji, która powinna przynieść jej 46 mln zł.

W pierwszej piątce

— Dzięki programowi akwizycji wejdziemy do grona pięciu największych producentów oprogramowania dla przedsiębiorstw — mówi Adam Góral, prezes Asseco.

A to nie koniec. Możliwe jest rychłe przejęcie jeszcze jednego podmiotu w kraju, a słowackie ramię grupy — Asseco Slovakia — już pracuje nad dwiema akwizycjami na tamtym rynku. Należy się ich spodziewać w pierwszej połowie przyszłego roku. Kolejnym etapem programu jest kupno firm na Węgrzech, Ukrainie oraz w Czechach.

Nowe akcje będą oferowane na zasadzie prawa poboru, które będzie przydzielane 18 listopada. Giełdowy handel tymi papierami zaplanowano na 25-28 listopada, a zapisy będą przyjmowane między 29 listopada a 1 grudnia.

Jeśli zamierzenia grupy się powiodą, jej przyszłoroczne wyniki finansowe można szacować na 300 mln zł przychodów i 30 mln zł zysku netto.

— To na razie sfera marzeń, ale realnych — mówi Adam Góral.

Prognoza jak w banku

Już wiadomo, że w trzecim kwartale skonsolidowana sprzedaż Asseco wzrosła o 180 proc., do 50,01 mln zł, a zysk o 254 proc., do 6,36 mln zł. Prezes tłumaczy, że tak dobre dane to m.in. efekt coraz lepszej sprzedaży własnych produktów wysokomarżowych. W tym roku ten segment wygeneruje 110-115 mln zł, a w przyszłym nawet 180 mln zł.

Po trzech kwartałach grupa ma już 127,7 mln zł przychodów oraz 15,46 mln zł zysku i podobno nie ma żadnych problemów z realizacją tegorocznej prognozy mówiącej o wyniku odpowiednio 200-230 mln zł i 20-22 mln zł.

— Gdyby prognozy zysku miały zostać przekroczone, to poinformujemy o tym w grudniu — zastrzega prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu