Maszyny polują na posady (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)

DI
31-05-2015, 18:10

Obawiasz się, że robot zabierze ci pracę? To możliwe, więc lepiej sprawdź prawdopodobieństwo takiej sytuacji.

Inne teksty z serii Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE znajdziesz >>tutaj

Masz swoją pracę, wykonujesz ją sumiennie i czujesz się potrzebny. Dzięki tej robocie zawsze masz odpowiedź na pytanie: z czego żyjesz? Wydaje ci się, że sielankę może zniszczyć tylko inny człowiek, który czyha na twoją posadę. Konkurencja jednak rośnie, bo na rynku pracy pojawiły się już maszyny.  

Tym razem odcinek naszego cyklu powinien więc mieć tytuł: „Z czego ludzie już wkrótce przestaną żyć”.

Redakcja „Planet Money”, która przygotowuje materiały dla programów radiowych NPR poprosiła badaczy o określenie wpływu technologii na rynek pracy w 20 najbliższych latach. Efektem prac jest narzędzie umieszczone na portalu NPR. Uważaj, to „zabawka” dla ludzi o mocnych nerwach.  

Narzędzie szacuje prawdopodobieństwo zautomatyzowania danego zawodu. Czy maszyna przejmie twoją robotę? Odszukaj swój zawód i sprawdź wynik.  

Najwięcej powodów do obaw mają telemarketerzy, w przypadku których możliwość zautomatyzowania pracy oszacowano na 99 proc. Przekwalifikowanie czeka także osoby pomagające wypełniać zeznania podatkowe (98,7 proc.) i rzemieślników produkujących zegarki (98,5 proc.).  

Spokojnie spać mogą natomiast pracownicy opieki społecznej zajmujący się osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i ludźmi, którzy nadużywają środki odurzające. W przypadku tego zawodu możliwość przejęcia pracy przez roboty wynosi zaledwie 0,3 proc.  

Na koniec ważna informacja: autorzy obliczeń przyznają, że są to zaledwie przybliżone szacunki i mogą się nie sprawdzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Maszyny polują na posady (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE)