Maszyny żyją krócej

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 19-10-2006, 00:00

Firmom nie podoba się to, że aby otrzymać pomoc publiczną, muszą zakupione maszyny eksploatować pięć lat. Ministerstwo radzi: nie proście o wsparcie.

 

Producenci elektroniki chcą, by przestał obowiązywać przepis, zgodnie z którym otrzymują w strefach ekonomicznych zwrot inwestycji w maszyny, o ile korzystają z nich co najmniej pięć lat.

— Kilka tygodni temu interweniowaliśmy w tej sprawie w Ministerstwie Gospodarki. Prosiliśmy, by zmienić ten przepis w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE), choć problem dotyczy całej branży elektronicznej — mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Dlaczego nagle, tyle czasu od rozpoczęcia funkcjonowania stref, przepis wymagający, by przedsiębiorca był właścicielem maszyn co najmniej przez pięć lat, zaczął firmom przeszkadzać?

— Postęp w przemyśle elektronicznym jest tak duży, że po 2-3 latach trzeba odnawiać park maszynowy, żeby pozostać konkurencyjnym. Niekiedy moralne starzenie się maszyn powoduje zmiana przepisów, tak dzieje się np. w przypadku unijnej dyrektywy RoHS o substancjach szkodliwych (konkretnie ołowiu), w związku z którą trzeba będzie wymienić maszyny lutujące — wyjaśnia Andrzej Gołyga, prezes Jabil Circuit Poland.

Fabryka Jabil w Kwidzynie znajduje się na terenie PSSE. Zgodnie z projektem zmian w strefie opublikowanym przez resort gospodarki, amerykański koncern ma zainwestować kolejne 51 mln zł i stworzyć 500 nowych miejsc pracy.

Łatwo, prosto, logicznie

Przedsiębiorcy mają pomysł, jak zmienić obecne przepisy.

— Ulga podatkowa wynosi 50 proc. wartości inwestycji. Skoro trzy lata temu firma kupiła maszynę, a teraz ją sprzedaje i kupuje nową, to należy pozwolić odjąć od podatku 50 proc. różnicy tych kwot. To proste i logiczne rozwiązanie — mówi Andrzej Gołyga.

Przedsiębiorcom bardzo zależy, by nie musieli trzymać niepotrzebnych urządzeń.

— Na 2-3-letnie maszyny łatwo można znaleźć nabywcę, firmę, która prowadzi działalność niszową i nie musi mieć najnowszych rozwiązań. Ale jeśli właściciel będzie musiał trzymać maszynę w magazynie przez 5 lat, może mieć potem trudności ze znalezieniem kupca — tłumaczy prezes Jabil Circuit Poland.

Nikt nie każe brać

Ministerstwo Gospodarki raczej nie zrezygnuje jednak z pięcioletniego okresu utrzymania środków trwałych.

— Zajmujemy się tą sprawą, jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Finansów, ale jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja. Zaleca się jednak inwestorom, by nie prosili o pomoc publiczną w przypadku, gdy wiedzą, że urządzenie będą stosować krócej niż przez 5 lat — radzi Teresa Korycińska z Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki.

Pomoc publiczną przedsiębiorcy mogą otrzymać nie tylko za inwestycje w maszyny, ale także w grunt, budynki czy nowe miejsca pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu