Materiały budowlane wciąż tanieją

ANP
08-12-2008, 00:00

Koniec roku dla branży materiałów budowlanych okazała się czasem stabilizacji i spadków cen. Prognozy dla konsumentów są lepsze.

Koniec roku dla branży materiałów budowlanych okazała się czasem stabilizacji i spadków cen. Prognozy dla konsumentów są lepsze.

Potwierdziły się przewidywania ekspertów o spadkach cen materiałów budowlanych. Jak wynika z danych Polskich Składów Budowlanych (PSB), ceny w listopadzie zmniejszyły się w porównaniu do października tego roku aż w siedmiu grupach towarowych. Najmocniej taniały materiały izolacji wodochronnej (o 5,1 proc.), narzędzia i sprzęt budowlany (o 2,1 proc.) oraz sucha zabudowa wnętrz (o 2 proc.).

— Popyt na materiały budowlane idzie siłą rozpędu. Ceny od miesięcy stabilizują się z tendencją do spadku dla wielu grup. Dla osób planujących remont lub budowę domu nadszedł więc dobry moment na inwestycje — mówi Marzena Mysior-Syczuk z PSB.

Spadki cen PSB odnotowało też w grupach drewna i materiałów drewnopochodnych, gazobetonów oraz materiałów izolacji termicznej.

— Ten rok nie był powtórką cenowego szaleństwa z ubiegłego roku. Widać, że wyhamowanie koniunktury w budownictwie przełożyło się na spadek cen materiałów. Drożeją jeszcze materiały wykończeniowe, ale to też może się odwrócić w 2009 r. — uważa Krzysztof Pado z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Według Ryszarda Kowalskiego ze Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, w najbliższym czasie ceny materiałów powinny się stabilizować z niewielką tendencją spadkową.

— Część materiałów jest energochłonna i wzrost cen energii może jednak spowodować drożenie materiałów — uważa Ryszard Kowalski.

W listopadzie, w stosunku do października, podrożały materiały chemii budowlanej.

— Od miesięcy ceny w tym segmencie są stabilne. Statystyki mówią o drożeniu chemii, ale to skutek sezonu na ocieplanie mieszkań, w którym zwykle używa się drogich materiałów— uważa Władysław Gomułka, prezes Alpol, producenta chemii budowlanej.

PSB zwraca uwagę, że potaniały też wyroby stalowe, kostka brukowa, technika grzewcza oraz cement i wapno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Materiały budowlane wciąż tanieją