Mazowsze dla firm: na początek bony

opublikowano: 03-01-2016, 22:00

470 mln zł - taką kwotę dotacji przeznaczy Mazowsze na wsparcie biznesu w konkursach w 2016 r.

W pierwszym konkursie dla regionalnego biznesu przedsiębiorcy zawalczą o granty na B+R i innowacje. Do wzięcia jest łącznie ponad 21 mln zł

— Pierwszy konkurs ma umożliwić firmom zdobycie doświadczenia w obszarze innowacji w mniejszej skali i otworzyć na współpracę z naukowcami. Kolejne nabory będą dotyczyły m.in. bardziej zaawansowanych projektów i rozwoju biznesu — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.
Wyświetl galerię [1/2]

ZACHĘCIĆ DO B+R:

— Pierwszy konkurs ma umożliwić firmom zdobycie doświadczenia w obszarze innowacji w mniejszej skali i otworzyć na współpracę z naukowcami. Kolejne nabory będą dotyczyły m.in. bardziej zaawansowanych projektów i rozwoju biznesu — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU. Marek Wiśniewski

Do niedawna firmy z Mazowsza chcące zdobyć dotacje z nowej unijnej perspektywy mogły brać udział tylko w konkursach ogólnokrajowych lub na szczeblu europejskim. Od kilku dni mają jeszcze jedną opcję — na której wielu z nich zależy najbardziej. Mogą składać wnioski o dofinansowanie z puli przeznaczonej dla Mazowsza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Pierwszy konkurs ruszył ostatniego dnia minionego roku.

Tylko z naukowcami

Premierowy nabór to batalia o pieniądze z działania 1.2 „Działalność badawczo- -rozwojowa przedsiębiorstw”. O dofinansowanie mogą się ubiegać mikro-, małe i średnie firmy mające siedzibę na terenie woj. mazowieckiego. Czeka na nie łącznie 21,3 mln zł.

— Te pieniądze zostaną przeznaczone na wprowadzane w życie innowacje, które będą efektem prac badawczo-rozwojowych. Chodzi o przedsięwzięcia realizowane przez przedsiębiorców we współpracy z jednostkami naukowymi. Projekty mogą dotyczyć opracowania lub rozwoju nowego lub ulepszonego produktu, usługi, a także zmian procesowych — wymienia Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która organizuje konkursy z RPO. Partnerem do wspólnego przedsięwzięcia mogą być dla firm np. uczelnie wyższe lub instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk. Za otrzymany bon przedsiębiorca będzie mógł zakupić od instytucji naukowej usługi związane z planowanym projektem — takie jak opracowanie nowego rozwiązania lub ulepszenie istniejącego. Organizatorzy konkursu nagrodzą grantami także nowe projekty wzornicze.

— Otrzymane fundusze będzie można przeznaczyć na opracowanie innowacyjnych rozwiązań i realizację analiz przedwdrożeniowych, jak i wykonanie serii próbnej przed wprowadzeniem produkcji masowej. Co ważne, cały projekt musi zostać zrealizowany w ciągu roku — zwraca uwagę Mariusz Frankowski.

Więcej za staż

Przedsiębiorcy prowadzący biznes krócej niż dwa lata mogą ubiegać się o bon w wysokości do 50 tys. zł. Firmy działające dłużej mają szansę na większy zastrzyk pieniędzy — one mogą wnioskować nawet o 100 tys. zł. Tym, którzy znajdą się na liście szczęśliwców i otrzymają bon, Bruksela zwróci do 80 proc. kosztów projektu. Nabór jest przeprowadzany w trybie otwartym, ale zostanie podzielony na rundy trwające około miesiąca. Wnioski będą przyjmowane aż do wyczerpania zaplanowanego budżetu. Skąd przedsiębiorcy mają wiedzieć, kiedy konkurs zostanie zamknięty? Informacja o dacie zakończenia naboru wniosków będzie zamieszczona w serwisie RPO z wyprzedzeniem co najmniej dwóch dni.

To dopiero początek

Znacznie więcej szans na dotacje dostaną mazowieckie firmy w 2016 r. Na wsparcie przedsiębiorczości w ciągu najbliższych 12 miesięcy MJWPU przeznaczy w konkursach prawie pół miliarda złotych. — Większość zaplanowanych naborów to dotacje przygotowane z myślą o rozwoju firm. Oprócz wsparcia na B+R do przedsiębiorców trafią też dotacje m.in. na wprowadzanie na rynek nowych towarów i usług oraz rozszerzenie działalności poza granice Polski. Pojawią się też kolejne bony, tym razem na doradztwo dotyczące rozwoju biznesu — wymienia Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Pierwsze rozdanie w marcu. Wtedy firmy, które już mają doświadczenie w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, staną w szranki o granty na projekty dotyczące innowacji. Do wzięcia niebagatelna pula — 30 mln EUR. Potem swoje dotacyjne szanse będą mieli przedsiębiorcy chcący stworzyć lub rozbudować zaplecze B+R (budżet naboru - 20 mln EUR). Ciekawie zapowiada się też konkurs z pulą 5 mln EUR na „proces eksperymentowania i poszukiwanie nisz rozwojowych”.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.funduszedlamazowsza.eu/nabory- -wnioskow/1-2-dzialalnosc-badawczo-roz wojowa-przedsiebiorstw-typ-projektu-bo ny-na-innowacje.html

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu