Czytasz dzięki

Mazowsze:gratka dla MSP

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 12-10-2011, 00:00

Firmy mają trzy ostatnie szanse na dotacje z działania, które na Mazowszu jest największym unijnym hitem. Do wzięcia – 80 mln zł

Mazowsze wspiera przedsiębiorców na wiele sposobów, jednak jeśli chodzi o pomoc w formie dotacji unijnych, równych nie ma sobie Regionalny Program Operacyjny (RPO). Szczególną popularnością cieszy się skierowane do mikro-, małych i średnich firm działanie 1.5, czyli „Rozwój przedsiębiorczości”. Dzięki niemu można sięgnąć po unijne pieniądze, m.in. na nowe technologie, systemy certyfikacji czy unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia biznesu przez zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania. Konkursy z 1.5 to wśród przedsiębiorców prawdziwe przeboje — pierwszy okazał się najpopularniejszym w historii Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która zarządza naborami w regionie. Firmy złożyły w nim aż 1033 wnioski, z których dofinansowanie dostały 404. W kolejnym z 689 złożonych projektów unijne wsparcie otrzymał co dziesiąty. Łącznie przedsiębiorcom przyznano 563 mln zł. I na tych dwóch konkursach miało się skończyć.

— Wartość wszystkich złożonych wniosków opiewała na kwotę cztery razy większą, co pokazało, że zainteresowanie znacznie przekracza środki dostępne w ramach programu. Tymczasem takie projekty to siła napędowa przedsiębiorczości, stąd decyzja o kolejnych naborach i przeznaczeniu na tę grupę beneficjentów 80 mln zł — mówi Marcin Kierwiński, wicemarszałek Mazowsza.

Od 100 tys. do 1,3 mln zł

Zarząd regionu w sierpniu zdecydował o przekazaniu pieniędzy, które pochodzą z oszczędności z dotychczasowych konkursów. Tym razem w ramach naboru odbywają się trzy różne konkursy według wielkości firm. I tak od 30 września do 14 października wnioski mogą składać średnie firmy, od 17 października do 2 listopada małe, natomiast od 4 do 18 listopada — mikroprzedsiębiorstwa.

— Nabory zostaną przeprowadzone bez preselekcji. Planowane projekty muszą być realizowane na terenie województwa mazowieckiego — mówi Arkadiusz Szymański z wydziału informacji i szkoleń beneficjentów MJWPU.

W naborze dla średnich przedsiębiorstw do wzięcia jest 20 mln zł. Na jeden projekt można dostać dofinansowanie między 300 tys. zł a 1,3 mln zł. Małe firmy również mogą się ubiegać o 20 mln zł, a wartość jednorazowej dotacji to 200-900 tys. zł. W najpóźniejszym naborze, dla mikroprzedsiębiorstw, na podział czeka 40 mln zł. Każda firma może dostać od 100 tys. zł do 500 tys. zł.

— Co ważne, do kosztów kwalifikowanych w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej można włączać jedynie prace inwestycyjne, bez prac przygotowawczych ani usług doradczych. Natomiast jeśli chodzi o wydatek poniesiony na zakup nieruchomości zabudowanej lub lokalu, można go dofinansować z Unii tylko do wysokości 10 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu — tłumaczy Arkadiusz Szymański.

Więcej sprzętu i ludzi

Czy warto się starać o unijną pomoc z 1.5? Najlepiej zapytać tych, którzy spróbowali.

— W pierwszym etapie dostaliśmy fundusze europejskie na badania i rozwój, potem na dodatkowy sprzęt i budowę nowoczesnego laboratorium. Dzięki temu wdrożyliśmy nowy produkt, czyli „EuroDerm”, opatrunek z naturalnego kolagenu zawierający ludzkie fibroblasty, który ma wiele zastosowań w leczeniu. Bez unijnej pomocy nie bylibyśmy w stanie nawet wystartować — mówi Dariusz Śladowski, wiceprezes firmy Euroimplant, która z mazowieckiego RPO dostała prawie 2 mln zł.

Natomiast firma Automatech zajmująca się budową szaf sterowniczych otrzymała z programu 1.5 prawie 2,2 mln zł na wartą ponad 7,6 mln zł rozbudowę siedziby i stworzenie laboratorium sterowania i napędów.

— Rozszerzyliśmy nasz asortyment o nowe produkty, mamy też w firmie nowe usługi i najnowsze rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa pracy. Co ważne, dzięki dotacji zatrudnienie w firmie zwiększyło się z 16 do 27 osób — mówi Anna Kołodziejczyk-Mieciek, prokurent firmy Automatech.

Przed firmami ostatnia już szansa na skorzystanie z działania 1.5. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że termin realizacji planowanych projektów nie może przekroczyć 31 grudnia 2013 r. Firmy zainteresowane naborami mogą składać wnioski w wersji papierowej w siedzibie MJWPU lub drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu Sezam.

Dotychczas unijne dotacje wsparły na Mazowszu ponad tysiąc inwestycji, a ich odbiorcy otrzymali ponad 2,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane