mBank i Investors TFI zakończyły waśnie

opublikowano: 03-11-2021, 10:44

Pół roku trwała kwarantanna nałożona na jeden z funduszy przez bank. TFI zmieniło jego nazwę. Dzień później bank przywrócił sprzedaż.

W supermarkecie funduszy inwestycyjnych mBanku ponownie można kupić jednostki funduszu Investor Fundamentalny Dywidend i Wzrostu. Jego sprzedaż została zawieszona 26 kwietnia 2021 r. Zwał się wtedy Investor Akcji Spółek Dywidendowych.

Od dnia zawieszenia sprzedaży, ci którzy już mieli jednostki funduszu widzieli je w systemie transakcyjnym mBanku, ale jedyną operacją jakiej mogli dokonać była ich sprzedaż – czy to zwykła, czy też przez zamianę na inne fundusze Investors TFI.

„Zgodnie z polityką inwestycyjną funduszu, główną część portfela powinny stanowić akcje spółek, które wypłacają dywidendę. Strategia, którą realizuje teraz fundusz, w naszej ocenie jest niezgodna z opisem polityki inwestycyjnej” – argumentował mBank.

- Według stanu na koniec 2020 r. 70 proc. portfela Investor Akcji Spółek Dywidendowych stanowiły spółki, które w ciągu poprzednich 24 miesięcy podzieliły się zyskiem z akcjonariuszami w formie dywidendy lub skupu akcji własnych. Tego typu firmy z założenia mają dominować w portfelu funduszu. Koncentrujemy się jednak bardziej na ocenie zdolności danej spółki do generowania strumienia przyszłych dywidend, a nie na maksymalizowaniu jej bieżącej stopy. Fundusz inwestuje więc w akcje firm, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami, a jednocześnie mają potencjał długoterminowego wzrostu wartości. Taka strategia przynosi rezultaty o czym świadczyć mogą średnio- i długoterminowe stopy zwrotu oraz przyznane przez Analizy Online nagrody Alfa 2019 i Alfa 2020 dla najlepszego funduszu akcji – tłumaczył wiosną Grzegorz Dróżdż, dyrektor departamentu marketingu i komunikacji Investors TFI.

1 listopada 2021 r. TFI zmieniło jednak nazwę Investora Akcji Spółek Dywidendowych na Investora Fundamentalnego Dywidend i Wzrostu, nie zmieniając polityki inwestycyjnej funduszu. Dzień później wrócił on do sprzedaży w mBanku.

„Zmiana nazwy funduszu ogłoszona przez Investors TFI w naszej ocenie jest zgodna ze strategią inwestycyjną realizowaną przez fundusz. Dlatego od 2 listopada 2021 r. przywracamy nabywanie jednostek uczestnictwa tego funduszu” – ogłosił mBank.

Aktywa funduszu to blisko 300 mln zł. Od początku 2021 r. zarobił dla klientów 20 proc. W roku 2020 było to 27,1 proc., a w 2019 – 18,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane