MCI celuje w apteki Phoeniksa

Alina Treptow
opublikowano: 17-11-2011, 00:00

Fundusz z grupy MCI przymierza się do kupna prawie 40 aptek. Rynek jest sceptyczny.

Rozstrzygają się losy sieci aptek Phoeniksa, którą sprzedaje skandynawska grupa Tamro. Jak wynika z informacji „Pulsu Biznesu”, zainteresowany jest MCI, a konkretnie EuroVentures, subfundusz z grupy specjalizujący się w… inwestycjach w branży TMT i usługach finansowych w Europie Centralnej.

— Nie potwierdzam, nie zaprzeczam — mówi Konrad Sitnik, zarządzający MCI. EuroVentures.

Jego zdaniem, dystrybucja detaliczna w branży farmaceutycznej jest interesująca. Fundusz prawdopodobnie nie jest jedynym chętnym na przejęcie aptek Phoenix, a inni zarządzający nie podzielają optymizmu MCI. EuroVentures. Według Aleksandra Kacprzyka, członka zarządu Resource Partners, rynek apteczny jest mało rozwojowy.

— Jest bardzo rozdrobniony i nie można liczyć na duże wzrosty, ponieważ już Polacy kupują dużo leków — uważa Aleksander Kacprzyk. Zarządzający funduszami i osoby z branży farmaceutycznej twierdzą, że jest to najgorszy czas na taką inwestycję. Dlaczego? — Jeśli inwestor zdecyduje się na zakup sieci aptek właśnie teraz, trafi w sam środek burzy zwanej ustawą refundacyjną, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. Co istotne, trudno przewidzieć rzeczywiste skutki nowego prawa, które negatywnie wpłynie na całą branżę — uważa Zdzisław J. Sabiłło z firmy doradczej Pharma Business Administration. Konrad Sitnik, choć zgadza się z częścią zarzutów, ripostuje. — Mając dobry pomysł na sieć aptek, może okazać się ona świetną inwestycją — twierdzi Konrad Sitnik.

Przypomnijmy, grupa Tamro, właściciel Phoenix Pharma Polska, wycofuje się z naszego kraju. Obecnie prowadzi przedhurt, sprzedaż hurtową i detaliczną, które łącznie dają około 1,5 mld zł przychodów. Początkowo grupa chciała sprzedać całość biznesu, ale żaden z inwestorów nie chciał kupić części hurtowej. Skandynawowie zdecydowali się więc sprzedać wyłącznie apteki.

— Roczne przychody sieci aptecznej wynoszą około 90 mln zł. Placówki mogą pochwalić się dynamiką powyżej rynku. Ich rentowność jest zadowalająca — informuje Piotr Stopczyk, prezes Phoenix Pharma Polska.

Jak wynika z najnowszych informacji, w ciągu ostatniego miesiąca Phoenix zamknął trzy najbardziej nierentowne apteki. Skandynawskiej grupie zależy na czasie, ponieważ zgodnie z zapowiedziami do końca roku chce wycofać się z Polski. Choć nie ze wszystkich obszarów— przedhurt nadal pozostanie w ich rękach. Hurt zostanie po prostu zamknięty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu