MCI chce sprzedać JTT Computer

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 26-01-2004, 00:00

Wygrana JTT z fiskusem sprawiła, że spółka nabrała pewnej wartości. Korzystając z tego MCI planuje upłynnienie swoich udziałów.

MCI Management, fundusz typu venture capital inwestujący w spółki technologiczne, przymierza się do sprzedaży swoich udziałów (36,05 proc.) we wrocławskiej firmie JTT Computer. Jak się dowiedzieliśmy, negocjacje już trwają.

Zysk raczej skromny

— JTT nie pasuje do grupy MCI, ustabilizowanej firmy składającej komputery, co daje niskie marże. Fundusz chce się koncentrować na młodych spółkach, które mają szansę na szybki rozwój — mówi Michał Janik, analityk Bankowego DM PKO BP.

Pakiet akcji JTT stał się sprzedawalny po zwróceniu przez izbę skarbową 21 mln zł nadpłaconych podatków. Bez tego nikt nie kupiłby spółki z 50 mln zł długów.

— Myślę, że w tej sytuacji MCI za posiadane akcje JTT jest w stanie otrzymać około 1 mln zł —twierdzi Michał Janik.

Zysk funduszu z tej transakcji będzie skromny. Na 90 proc. wyceny JTT już wcześniej zostały utworzone rezerwy, tak więc wartość tych udziałów w księgach MCI wynosi 867 tys. zł. Zysk z ich sprzedaży może wynieść ledwie 130 tys. zł.

Dlatego też, zdaniem analityka BDM PKO BP, wpływ wygranej JTT z fiskusem na portfel MCI można określić jako ,,lekko pozytywny”.

A może tak Adax

Istnieje jednak także alternatywne rozwiązanie wobec sprzedaży JTT przez MCI. Sąd ogłosił bowiem upadłość JTT z możliwością zawarcia układu (to rozwiązanie umożliwiające zamianę zobowiązań na udziały). Jeśli jednak wierzyciele nie zgodzą się na porozumienie, JTT upadnie.

— Wtedy MCI mogłoby stosunkowo tanio przejąć prawa do marki komputerów Adax, a potem odsprzedać ją dalej z zyskiem. To byłby dobry interes — ocenia Michał Janik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI chce sprzedać JTT Computer