McKinsey: nawet 800 mln ludzi może stracić pracę przez roboty

opublikowano: 29-11-2017, 08:07
aktualizacja: 29-11-2017, 08:08

Globalnie nawet 800 mln ludzi, czyli 20 proc. siły roboczej, może stracić pracę i zostać zastąpionych przez roboty do 2030 roku, szacują eksperci firmy konsultingowej McKinsey & Co.

Eksperci przeanalizowali dane z 46 krajów dotyczące ponad 800 zawodów. Ustalili, że zmiany dotkną pracowników zarówno z gospodarek rozwiniętych jak i wschodzących. Wśród najbardziej zagrożonych zastąpieniem przez roboty zawodów są operatorzy maszyn, pracownicy fast-foodów oraz zatrudnieni w rożnego rodzaju zapleczach administracyjnych.

Weź udział w konferencji na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze finansowym >>

Nawet jeśli zastępowanie ludzi przez roboty nie będzie następowało szybko, w ciągu następnych 13 lat ok. 400 mln ludzi musi liczyć się z utratą pracy z powodu automatyzacji i koniecznością znalezienia nowego zawodu. Dobrą wiadomością dla nich może być to, że będą dla nich miejsca pracy, choć w wielu przypadkach wymagające od nich nowych umiejętności, twierdzą eksperci McKinsey & Co. 

- Wszyscy będziemy musieli się zmienić i z czasem nauczyć się jak robić nowe rzeczy – podsumował Michael Chui, partner w McKinsey Global Institute z San Francisco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane