Meblarski balon z drewna

BR
opublikowano: 20-02-2008, 00:00

Płyta komórkowa, wykorzystywana przez firmę Fast, to całkiem niezłe lekarstwo na brak drewna, z którym boryka

Płyta komórkowa, wykorzystywana przez firmę Fast, to całkiem niezłe lekarstwo na brak drewna, z którym boryka

się nasz przemysł meblarski.

Polska branża meblarska wydaje się znajdować w punkcie, w którym balon osiąga maksymalną wielkość. Można wprawdzie pompować w niego powietrze, ale lada chwila pęknie. Na rynku brakuje drewna. Zakłady meblarskie pracują pełną parą, a zapotrzebowanie na drewno przekracza o blisko 9 mln m sześc. możliwości monopolisty — Lasów Państwowych. Nie można liczyć, że popyt zaspokoi import —zwłaszcza na drewno grube. Nie zaspokoi, bo największy światowy potentat drzewny, Rosja, od zeszłego roku zaporami celnymi hamuje wywóz drewna ze swoich lasów. W trzy lata cła mają wzrosnąć aż do 1250 proc. Rosjanie chcą, aby firmy meblarskie inwestowały u nich. Wolą zarabiać na przetwórstwie drzewa, a nie jego wywozie. Już dziś polskie firmy —m.in. Forte — inwestują na Wschodzie. Nie ma się co dziwić, skoro taki potentat jak Kronospan Szczecinek w ub. roku został bez surowca i miał przestoje w produkcji.

Branży nie służy także moda na pelety — czyli paliwo powstałe z wiórów drzewnych. Największy krajowy producent — Barlinek — wytwarza go aż 100 ton, z czego blisko 85 proc. na eksport.

W tej sytuacji nie może dziwić wzrost popularności płyty komórkowej. Składają się na nią dwie dosyć cienkie płyty wiórowe wypełnione kartonem. Płyty z pewnością nie wyprą z naszych domów szafek kuchennych z MDF czy HDF, ale na pewno znajdą szerokie zastosowanie np. przy produkcji mebli biurowych czy mieszkaniowych. A ich rozpowszechnienie już niedługo powinno zaowocować rozwojem sieci skupów makulatury.

Niestety, Unia Europejska tego typu działalności nadal nie traktuje jako proekologicznej. Zatem zakłady meblarskie inwestujące w linie do produkcji płyty komórkowej na pomoc z funduszy unijnych liczyć nie mogą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu