MEDI-system wchłania domy opieki

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Warszawska spółka, w którą dwa lata temu zainwestowała francuska grupa Orpea, zaczyna się rozpychać w innych miastach.

Starzejemy się nieubłaganie. W ciągu najbliższych dwóch dekad liczba osób po 65. roku życia w Polsce ma się zwiększyć o 3 mln i sięgnąć 8,5 mln. Według PwC, rynek opieki długoterminowej nad seniorami jest wart prawie 6 mld zł, na co pracuje około 1,8 tys. domów opieki. W najbliższych latach ma rosnąć w tempie około 6 proc. rocznie. Rynek jest mocno rozdrobniony, ale coraz większe zainteresowanie nim przejawiają duzi gracze. Zaczyna się też konsolidacja — w tym tygodniu warszawski MEDI-system przejął wrocławskie centrum opieki nad seniorami Angel Care, w którym mieszka około 120 osób. Wartości transakcji nie ujawniono.

AGRESYWNA EKSPANSJA: MEDI-system, którym kieruje Beata Leszczyńska, od dwóch lat jest pod skrzydłami francuskiej grupy Orpea. Spółka mocno inwestuje w budowę ośrodków i zaczyna przejmować konkurentów. Zapowiedziała, że w pół dekady może zainwestować w Polsce nawet 0,5 mld zł.
Zobacz więcej

AGRESYWNA EKSPANSJA: MEDI-system, którym kieruje Beata Leszczyńska, od dwóch lat jest pod skrzydłami francuskiej grupy Orpea. Spółka mocno inwestuje w budowę ośrodków i zaczyna przejmować konkurentów. Zapowiedziała, że w pół dekady może zainwestować w Polsce nawet 0,5 mld zł. Fot. ARC

— Ośrodkowi we Wrocławiu, który właśnie przejęliśmy, przyglądaliśmy się już od jego uruchomienia w 2016 r. i cieszymy się, że udało się zamknąć tę transakcję. Mamy duży apetyt na akwizycje, chcemy w ten sposób powiększyć nasze zasoby o kilkaset łóżek, szukamy jednak dużych, dobrze skomunikowanych ośrodków w największych miastach, a takich na rynku jest mało — przeważają małe obiekty, mające około 20 łóżek — mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-systemu. Firma, działająca na rynku od 17 lat, ma po transakcji dziewięć ośrodków, dysponujących blisko tysiącem miejsc. Większość z nich działa na Mazowszu, w Warszawie i okolicach, a jeden w Chorzowie. W listopadzie ubiegłego roku spółka przejęła dom opieki Ostoya w podwarszawskich Starych Babicach. Akwizycje to jednak niejedna metoda ekspansji MEDI-systemu, który oprócz opieki nad seniorami zajmuje się prowadzeniem ośrodków rehabilitacyjnych.

— Nasza strategia przewiduje też otwieranie nowych obiektów. Priorytetem są dla nas Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Trójmiasto i Kraków. W tym roku sporo się wydarzy — jeszcze w pierwszym kwartale powinniśmy uzyskać dwa pozwolenia na budowę w Warszawie i Piasecznie, uruchomimy m.in. osobną klinikę rehabilitacyjną, która pozwoli nam uporządkować aktywa w stolicy. Powinniśmy ruszyć też z modernizacją drugiego obiektu we Wrocławiu. Wkrótce podpiszemy także umowę przedwstępną w sprawie ośrodka w Gdańsku, a w połowie roku chcemy ruszyć z realizacją inwestycji w Poznaniu, gdzie w pobliżu Starówki uruchomimy największe w kraju centrum opieki nad seniorami. W Krakowie ciągle szukamy odpowiedniego miejsca — mówi Beata Leszczyńska.

Zgodnie z ostatnimi danymi z KRS, spółka miała w 2016 r. nieco ponad 40 mln zł przychodów (część z kontraktów z NFZ) i 1,4 mln zł zysku netto.

— W 2017 r. zanotowaliśmy 13-procentowy wzrost sprzedaży przy podobnej jak rok wcześniej bazie łóżek. Udało nam się jednak zdecydowanie poprawić rentowność. W tym roku tempo wzrostu przychodów będzie większe, m.in. dzięki akwizycjom — mówi Beata Leszczyńska. Ekspansję MEDI-systemu współfinansował fundusz Highlander Partners, który na początku 2016 r. sprzedał udziały inwestorowi branżowemu — notowanej na giełdzie w Paryżu grupie Orpea.

Katowice, Trójmiasto i Kraków. z KRS, spółka miała w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu