Media: nowa instalacja w Możejkach za 7-9 miesięcy

(Tadeusz Stasiuk)
20-10-2006, 10:23

Tymczasowo w ciągu 6 tygodni zostaną uruchomione urządzenia wyłączone 16 lat temu. Obecnie są one testowane.

Instalacja, która spłonęła przed tygodniem w litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) zostanie zastąpiona nową, której produkcja potrwa 7-9 miesięcy. Tymczasowo w ciągu 6 tygodni zostaną uruchomione urządzenia wyłączone 16 lat temu. Obecnie są one testowane.

Litewski dziennik "Lietuvos Rytas" poinformował w piątek, że nowe urządzenie dla działu destylacji próżniowej zostanie wyprodukowane na Ukrainie w zakładzie w Dnieprodzierżyńsku. Tam też było wyprodukowane urządzenie, które spłonęło.

Trzy miesiące zajmie samo przygotowanie urządzenia, a kolejne trzy do czterech - przewiezienie go i zainstalowanie w Mazeikiu Nafta - pisze litewski dziennik.

Nową aparaturę będą montowali w Możejkach polscy specjaliści, ponieważ na Litwie nie ma wykonawców o odpowiednich kwalifikacjach.

Według dziennika, komisja, która bada przyczyny pożaru skłania się ku temu, że powodem pożaru były przyczyny techniczne. Wersję dywersji raczej się odrzuca, gdyż, jak pisze dziennik, "w rafinerii są znacznie ważniejsze urządzenia niż te, które spłonęło, i gdyby one zostały uszkodzone, praca zakładu stanęłaby w ogóle, a skutki byłyby katastroficzne".

Pożar w Możejkach wybuchł 12 października. Zapaliło się zamontowane 16 lat temu urządzenie przetwarzające mazut. Straty materialne szacowane są wstępnie na 22,4-47,5 mln USD, a utracone korzyści z powodu ograniczenia wykorzystania instalacji mogą wynieść 38 mln USD.

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej- wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył do KE we wrześniu.

Jak podała w piątek agencja BNS, według doradcy premiera Litwy Sauliusa Speciusa, nie będzie negocjacji z PKN Orlen dotyczących zmiany ceny za rafinerię Możejki.

Podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej prezesa PKN Orlen Igora Chalupca z Sauliusem Speciusem strony ustaliły, że opracują plan działań, które zostaną podjęte w celu zamknięcia transakcji. "Najważniejsze, że plan będzie sporządzony w oparciu o już istniejące uzgodnienia, co oznacza, że nie ma mowy o renegocjacjach dotyczących ceny" - powiedział Specius.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Media: nowa instalacja w Możejkach za 7-9 miesięcy