Medicalgorithmics na łowach w USA

  • Alina Treptow
opublikowano: 18-01-2013, 00:00

Spełnia się amerykański sen telemedycznej spółki. W drugim półroczu obiecuje przejęcie rywala.

Zakupy z pełnym portfelem to marzenie nie tylko każdej kobiety, ale też niejednego przedsiębiorcy. Spółka telemedyczna Medicalgorithmics coś o tym wie, ponieważ mając 56 mln zł, które zebrała z małej giełdy, szuka w USA ciekawych spółek medycznych. Planuje wejść na tamtejszy rynek cardiac safety. Firmy, które na nim działają, na zlecenie dużych koncernów farmaceutycznych monitorują reakcję serca na nowe leki.

Marek Dziubiński (FOT MW)
Marek Dziubiński (FOT MW)
None
None

Polska firma na razie robi podchody. Na celowniku ma blisko 70 podmiotów, każdy z wyceną na poziomie 10-20 mln USD. Część jest notowana na amerykańskiej giełdzie.

— Rozważamy przejęcie spółki publicznej, co może zaowocować m.in. dostępem do tamtejszego rynku kapitałowego. Do transakcji dojdzie prawdopodobnie w drugim półroczu 2013 r. — zapowiada Marek Dziubiński, prezes i założyciel Medicalgorithmics. Największym magnesem jest jednak sam rynek. Według szacunków Medicalgorithmics, usługi cardiac safety są warte 1,7 mld zł rocznie. Większość przypada właśnie na USA.

Marek Dziubiński zaznacza, że ewentualne przejęcie będzie także pomostem, prowadzącym na tradycyjny rynek usług monitowania pracy serca.

— USA to kluczowy rynek. Byłoby nam na nim łatwiej, gdybyśmy mieli w portfelu amerykańską spółkę o ugruntowanej pozycji — przekonuje Marek Dziubiński. Medicalgorithmics zakończył też pracę nad nową wersją flagowego produktu — PocketECG (wykorzystywanego przy badaniu arytmii). Do jego premiery dojdzie w maju 2013 r. podczas amerykańskich targów branżowych. Jak zaznacza Piotr Żółkiewicz, wiceprezes Medicalgorithmics, urządzenie będzie mieć ulepszonefunkcje i łatwiejsze w obsłudze dla pacjenta.

— Pomyślimy o ekspansji m.in. na rynki azjatyckie — zaznacza Piotr Żółkiewicz.

Polska spółka telemedyczna została doceniona przez inwestorów giełdowych i indywidualnych. Oprócz funduszy zainwestował w nią Marek Orłowski, założyciel Nepentesa. Zadziałała magia liczb. W USA telemedycyna to żyła w złota — w segmencie, w którym działa Medicalgorithmics, firmy mogą się pochwalić rentownością na poziomie około 50 proc. Warszawska spółka po trzech kwartałach 2012 r. zarobiła na czysto 5 mln zł przy 8 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane