Medycy myślą o giełdzie lub inwestorze

Alina Treptow
opublikowano: 21-03-2011, 00:00

Fundusz Mid Europa Partners chce wyjść z Lux Medu, któremu nie w smak projekt zmiany prawa.

Fundusz Mid Europa Partners chce wyjść z Lux Medu, któremu nie w smak projekt zmiany prawa.

Lider rynku prywatnej medycyny zastanawia się nad wejściem na duży parkiet. Pieniądze z giełdy nie będą przeznaczone na inwestycje.

— Finansujemy je z funduszy własnych. Inwestor — fundusz Mid Europa Partners — nie wyklucza wyjścia poprzez giełdę. Jest to jedna z opcji — mówi Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med.

To dobry moment: spółka jest w niezłej sytuacji finansowej. W ubiegłym, nie najłatwiejszym dla branży, roku przychody firmy wzrosły o 10 proc., do 620 mln zł.

Wejście na główny parkiet może nastąpić najwcześniej pod koniec przyszłego roku. MidEuropa nie wie jeszcze, czy sprzeda wszystkie, czy tylko część udziałów.

Lux Med rozważa też inne drogi wyjścia funduszu z inwestycji.

— Możliwym wariantem jest inwestor branżowy — mówi Anna Rulkiewicz.

Lux Med może być łakomym kąskiem dla amerykańskich i kanadyjskich inwestorów, którzy właśnie monitorują polski rynek.

— Jesteśmy dużym i dobrze prosperującym podmiotem, a więc interesującym dla inwestorów. Ostateczna decyzja należy jednak do właściciela — mówi Anna Rulkiewicz.

Na razie sieć przychodni ma na głowie problem związany z projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

— Ustawa nas dyskryminuje. Skorzystają na niej tylko ubezpieczyciele. Zgodnie z projektem, ulgi w podatku dochodowym obejmą tylko polisy zdrowotne. Nie będą dotyczyły abonamentów. Polisy będzie można również sfinansować z zakładowego funduszu socjalnego. To są propozycje naruszające fundamentalną zasadę równości podmiotów — uważa prezes Anna Rulkiewicz.

Spółka jest zwolennikiem dodatkowych ubezpieczeń, ale nie w proponowanym kształcie: chce m. in., by ulgi w podatku dochodowym objęły również osoby korzystające z abonamentu. Anna Rulkiewicz obawia się, że jeśli projekt się nie zmieni, Lux Med może stracić część klientów, którzy dla uzyskania ulg zamienią abonamenty na ubezpieczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu