Czytasz dzięki

Medyczne PPP wciąż na początku drogi

  • Anna Pronińska
opublikowano: 30-01-2013, 00:00

Nie brakuje nowych projektów PPP w ochronie zdrowia, ale praktycy nie wróżą im dobrze.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło nabór medycznych projektów, które mają powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wpłynęło dziesięć propozycji. Na razie resort nie ujawnia, jakie to inwestycje. Głównym celem naboru ma być analiza stanu przygotowania przedsięwzięć oraz wyłonienie projektu pilotażowego PPP w ochronie zdrowia, który będzie mógł ubiegać się o fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej. Do tej pory za pilotażowy uchodził projekt budowy w PPP szpitala żywieckiego za około 200 mln zł. Strona publiczna pozyskała partnera, firmę InterHealth Canada, ale wciąż nie ma zamknięcia finansowego przedsięwzięcia (miało być jesienią 2012 r.).

— Rozmowy o przyznanie kredytu są trudne, zwłaszcza w czasach kryzysu. Poza tym nikt jeszcze tego w Polsce nie robił. Termin zamknięcia finansowego przesunęliśmywięc na koniec kwietnia 2013 r. — tłumaczy Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki. Rozmowy toczą się z dwoma bankami.

— Nie dopuszczamy myśli, że projekt nie ruszy, bo obie strony zainwestowały w to dużo pieniędzy [partner publiczny za kilkanaście milionów złotych przygotowuje infrastrukturę dla szpitala, m.in. drogę i most — red.]. Wycofanie się nie wchodzi w grę. Planu B dla inwestycji nie ma — podkreśla Andrzej Kalata. Jego zdaniem, rząd powinien pomóc inwestycjom,udzielając wieloletnich gwarancji kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

— Jeśli postawa rządu się nie zmieni, to nie wróżę dobrze medycznym projektom PPP. Nawet jeśli uda się nam z finansowaniem — mówi wicestarosta żywiecki. Według Jolanty Kalecińskiej z kancelarii White & Case, projekt żywiecki nie jest rozwiązaniem dla wszystkich.

— Jego atutem jest to, że jest pierwszy i że będzie jedynym szpitalem w regionie. NFZ nie będzie finansował innego szpitala w tym obszarze, bo innegotam nie ma. PPP w Żywcu jest dla wszystkich eksperymentem i szansą na nowy biznes, także dla banków. Ale nie oznacza to, że przyczyni się do pojawienia kolejnych projektów na rynku — uważa Jolanta Kalecińska.

Jej zdaniem, w Polsce uzdrowienia wymaga cały system medyczny.

— Dziś nie ma warunków, by PPP mogło się rozwijać w szpitalnictwie, bo głównym problemem jest brak pieniędzy w systemie — dodaje Jolanta Kalecińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane