Menedżer omnibus czy może ekspert

Dorota Czerwińska
opublikowano: 28-04-2011, 11:56

Zainteresowani studiami MBA mogą wybierać profil ogólny albo programy dla konkretnych sektorów, np. IT, inżynierów, czy lekarzy.

Program ogólny czy studia specjalistyczne?

MBA o profilu ogólnym zapewnia różnorodność i łatwość poruszania się po wielu dziedzinach. Jest doskonałą opcją dla osób, które planują karierę menedżerską bez ograniczania się do jednej branży. Natomiast programy specjalistyczne są dostosowane do profilu studiujących i potrzeb poszczególnych branż. Oznacza to, że na wykładach można liczyć na przykłady specyficzne dla branży, które będzie można odnieść do sytuacji z własnego doświadczenia.

Duży wybór

Najwięcej specjalistycznych programów MBA oferuje warszawska Akademia Leona Koźmińskiego (ALK). Są to programy dla inżynierów, kadry medycznej, finansistów, kadry IT i dla kadry HR. Dlaczego ALK się na nie zdecydowała?

— Pogramy MBA wprowadziliśmy na polski rynek w 1989 roku. Dość szybko zauważyliśmy, że wśród naszych słuchaczy jest dużo lekarzy i pracowników związanych ze służbą zdrowia. Ponieważ część zajęć w programie MBA to tzw. electives, czyli przedmioty do wyboru, grupa ta domagała się specyficznych zajęć, jak zarządzanie w ochronie zdrowia czy farmakoekonomika a więc takich, które nie interesowały innych uczestników studiów — wspomina prof. Witold Bielecki, prorektor ALK.

Powstał więc pomysł uruchomienia MBA dla kadry medycznej. Ogólna idea programów specjalistycznych w ALK polega na tym, że podczas dwóch pierwszych semestrów odbywają się zajęcia standardowe, natomiast w trzecim semestrze są przedmioty, które interesują wybraną grupę zawodową. Drugą grupą, którą uczelnia wyróżniła, byli inżynierowie. Potem zaproponowała programy dla HR-owców, finansistów, kadry IT.

Natomiast Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Stockholm University School of Business prowadzi Studia MBA in Banking Finance.

— To autorski program naszej szkoły, który w tym roku znalazł zainteresowanie na wschodzie — w Mołdawii i Ukrainie — chwali się kierownik programu Piotr Buła.

Drugi specjalistyczny program tej uczelni to przygotowany dla menedżerów pracujących w międzynarodowym środowisku European Multicultural Integrated Program (International MBA).
Dużo chętnych

Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka (WSHiFM) w Warszawie prowadzi z kolei studia MBA w specjalnościach: zarządzanie finansami, innowacyjna energetyka oraz zarządzanie w sektorze IT.

— Zainteresowanie tymi studiami jest od kilku lat na tym samym poziomie. Największym powodzeniem cieszy się zarządzanie w sektorze IT — informuje Małgorzata Pustelnik z WSHiFM.

MBA dla kadry IT jest oblegane także w ALK. W 2009 r. szkoła uruchomiła aż sześć edycji studiów MBA dofinansowanych z funduszy unijnych: dla kadry HR, IT i medycznej. Limit miejsc wyczerpał się w ciągu kilku dni.

Jaka jest przyszłość specjalistycznych programów MBA?

— Będą się rozwijać. Są kierowane do specyficznej grupy odbiorców ze ściśle określonej branży. Wykorzystywane narzędzia są takie same, ale specyfika branży wymusza dostosowanie metod do sektora, w którym się poruszamy — uważa Piotr Buła.

A prof. Witold Bielecki dodaje, że jeśli pojawi się zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych menedżerów w jakiejś branży, to jego uczelnia rozważy wprowadzenie takiej specjalizacji do oferty szkoleniowej. Niebawem planuje np. uruchomienie MBA dla menedżerów sportu.

Specjalistyczne MBA kosztują

Akademia Leona Koźmińskiego: MBA dla inżynierów, kadry medycznej, finansistów, kadry IT i kadry HR — 26 100 zł.

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: MBA In Banking Finance — 8500 euro.

WSHiFM — MBA — zarządzanie finansami — 10 tys. zł, zarządzanie w sektorze IT — 12 tys. zł, zarządzanie w innowacyjnej energetyce — 16 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane