Menedżerskie przesilenie w wojnie o ASM

opublikowano: 27-06-2022, 17:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W giełdowej spółce, wstrząsanej konfliktem akcjonariuszy, władzę formalnie przejął nowy-stary prezes. Sporu to nie kończy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co wydarzyło się w najnowszej odsłonie sporu między akcjonariuszami ASM Group
  • jakie są przyczyny konfliktu w spółce
  • jakie kroki ma podjąć nowy zarząd ASM

Giełdowe ASM Group, zajmująca się wsparciem sprzedaży, kiedyś pojawiała się w mediach w kontekście ekspansji zagranicznej, w której wspierał ją m.in. PFR. Teraz o spółce głośno jest głównie w kontekście sporów głównych akcjonariuszy.

W poniedziałek dostęp do giełdowego systemu ESPI zyskał Adam Stańczak, kierujący spółką do 2019 r. i kontrolujący ok. 25 proc. akcji. Stało się tak, bo sąd rejestrowy po ponad roku wpisał do KRS zmiany w nadzorze i zarządzie spółki, których dokonało walne zgromadzenie z kwietnia 2021 r. W wyniku zabezpieczenia roszczeń Adama Stańczaka prawa głosu nie miało na nim dwoje skonfliktowanych z nim znaczących akcjonariuszy: Tatiana Pikula i Marcin Skrzypiec.

Obrady walnego były gorące: jak już opisywaliśmy w „PB” w biurach spółki pojawili się ochroniarze, a także policja. Do spięć dochodziło też między pełnomocnikami stron, którzy oskarżali się nawzajem o naruszanie nietykalności cielesnej.

Przejęcie władzy:
Przejęcie władzy:
Adam Stańczak założył ASM pod koniec lat 90. z dwoma kolegami z liceum, a w 2013 r. wprowadził spółkę na giełdę. Po nieudanej inwestycji w Niemczech między wieloletnimi wspólnikami wybuchł ostry konflikt, który doprowadził m.in. do zawieszenia notowań spółki i rezygnacji jej audytora.
Marek Wiśniewski

W międzyczasie spółką kierował jednak zarząd z powołaną jeszcze w 2019 r. Dorotą Kenny na czele, mający poparcie skonfliktowanych z Adamem Stańczakiem akcjonariuszy.

„Zarząd ASM Group informuje, że Dorota Kenny, Jacek Pawlak oraz Andrzej Nowak od dnia 22 kwietnia 2021 r. pozostawali osobami trzecimi wobec spółki, a w szczególności nie posiadali żadnego umocowania do jej reprezentowania, w tym przekazywania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń w imieniu spółki. Zarząd nie udzielał również wskazanym osobom żadnych pełnomocnictw do działania w imieniu spółki. Zarząd nie potwierdza żadnej czynności dokonanej przez Dorotę Kenny, Jacka Pawlaka i Andrzeja Nowaka, tytułujących się członkami zarządu spółki" - głosi jeden z poniedziałkowych komunikatów giełdowych ASM Group.

Notowania ASM są zawieszone od października ubiegłego roku. Zażądała tego Komisja Nadzoru Finansowego, która ze względu na konflikt między akcjonariuszami i wywołane nim rozwiązanie umowy na badanie sprawozdań finansowych przez audytora uznała, że „istnieją okoliczności wskazujące na możliwość zagrożenia prawidłowego funkcjonowania rynku, bezpieczeństwa obrotu lub naruszenia interesów inwestorów".

Spory w spółce mają związek z inwestycją w niemiecką grupę Vertikom, która popadła w tarapaty finansowe wkrótce po przejęciu jej przez ASM z dużą pompą w 2018 r. Niemiecka grupa straciła kluczowego klienta i płynność, a pozostali duzi akcjonariusze o fiasko inwestycji obwiniali Adama Stańczaka. Cegiełkę dołożył też PFR, który zażądał, by ASM odkupiło od niego mniejszościowy pakiet Vertikomu za ok. 60 mln zł.

ASM do tej pory nie opublikowało sprawozdania finansowego za ubiegły rok, tłumacząc to brakiem dostępu do kluczowych dokumentów i niektórych kont, wynikającym z „zabezpieczeń roszczeń w ramach trwających sporów korporacyjnych”.

„Zarząd spółki pracuje obecnie nad pełną stabilizacją sytuacji i przywróceniem do normalnej działalności spółki oraz jej grupy. Jednocześnie zarząd informuje, że analizuje sytuację spółki pod kątem wpływu bezprawnych działań osób niebędących członkami organów spółki w okresie od dnia 22 kwietnia 2021 r.” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie ASM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane