Mercedesy made in Poland

opublikowano: 07-03-2016, 22:00

Markus Schäfer, członek kadry zarządczej w spółce Mercedes-Benz Cars, powiedział w branżowej gazecie „Automobilwoche”, że do końca roku zapadnie decyzja o lokalizacji w Europie fabryki samochodów osobowych. Dodał, że koncern myśli też o dwóch fabrykach silników, z których jedna powstanie w Europie Wschodniej, a duga w Chinach. Z informacji „PB” wynika, że w przypadku zakładu silników decyzja ma zapaść do końca marca. Polska walczy o oba projekty.

JAKUB FARYŚ, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego:

Od 1999 r. żadna fabryka samochodów osobowych nie trafiła do Polski. To już 17 lat! Jeden taki projekt przyciąga kolejne, o czym przekonały się Czechy i Słowacja, które wygrywały z Polską poprzednie inwestycje. Za fabryką kompletnego produktu przychodzą zakłady wytwarzające części. Obecnie jesteśmy mocni w podzespołach. To prawda, że część z nich produkują zakłady należące do światowych koncernów, ale spory udział mają też firmy z kapitałem polskim. W każdym wyprodukowanym w Polsce samochodzie nawet kilkadziesiąt procent elementów pochodzi z naszego kraju. W zakładach poddostawców pracują ludzie, którzy uczą się nowych technologii, bo po samolotach samochody to najbardziej wymagające urządzenia, a na dodatek zbudowane z podzespołów z różnych branż: od elektronicznej, elektrotechnicznej przez gumową, tekstylną po stalową. Dlatego bardzo ważne, by polski rząd pokazał, że chcemy tej inwestycji. Wynikiem będzie zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładach podzespołów. Gra jest warta świeczki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane