Mercor oparł się wzrostom

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 20-09-2007, 00:00

SPÓŁKA DNIATegorocznemu debiutantowi trudno się wybić z trendu bocznego

Mercor produkuje systemy tzw. biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. To m.in. drzwi, klapy i systemy oddymiania. Jest krajowym liderem w tej dziedzinie. Spółka korzysta z koniunktury na rynku budowlanym, bo nowo powstające budynki — szczególnie komercyjne i użyteczności publicznej — muszą spełniać restrykcyjne normy przeciwpożarowe. Z kolei starsze budynki należy zmodernizować, więc popyt na systemy zabezpieczeń powinien się utrzymać.

Niestety, notowania Mercora nie wyglądają na razie tak optymistycznie, jak perspektywy rynku. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w lipcu. Początek jej przygody z GPW wyglądał dobrze — inwestorzy płacili w ofercie za papiery trójmiejskiej firmy po 41 zł, a na zamknięciu pierwszej sesji kurs akcji wyniósł 56 zł, a praw do akcji (PDA) — 55,05 zł. Oznacza to wzrost o 36,5 proc. w przypadku akcji i 32 proc. w przypadku PDA.

Od debiutu walory Mercora taniały. Najmniej płacono za nie w połowie sierpnia — 39 zł, czyli prawie 5 proc. poniżej ceny emisyjnej. Publikacja raportu Mercora z II kwartału zbiegła się ze spadkami kursów giełdowych firm z branży budowlanej i wykończeniowej. Dane finansowe nie zachwyciły inwestorów — tylko na jednej sesji papiery spółki staniały o blisko 14 proc. Choć skonsolidowane przychody Mercora z II kwartału wzrosły w porównaniu z ubiegłorocznymi o 35 proc. (dane pro forma), ale z zyskami nie było już tak różowo. Wynik operacyjny spadł w II kwartale do 3,75 mln zł z 3,9 mln zł przed rokiem, a zysk netto zmniejszył się do 2,38 mln zł z 2,78 mln zł. Kwartalny spadek rentowności był już w Mercorze obserwowany, ale zarząd tłumaczył, że gorsze marże to m.in. wynik inwestycji. Kierownictwo firmy oczekuje zahamowania tego trendu jeszcze w tym roku. Prognoz jednak nie podaje.

Od prawie miesiąca kurs Mercora porusza się w trendzie bocznym przy niewielkich obrotach. Z drugiej strony akcjonariat spółki jest dość stabilny. Oprócz prezesa i wiceprezesa, którzy kontrolują po 24,7 proc. głosów na WZA Mercora, znaczny pakiet ma nadal fundusz zarządzany przez Innovę Capital (32,7 proc.) oraz ING TFI (6,46 proc.) i PKO TFI (5,17 proc.). Wczoraj, przy rosnącym rynku, Mercorowi nie udało się wybić z trendu. Na zamknięciu za akcję płacono 45,5 zł po 1,9-procentowym spadku. Wskaźnik cena/zysk spółki wynosi około 48. Trudno na giełdzie znaleźć firmę o zbliżonym profilu działalności. C/Z Tras-Inturu, który produkuje okna i niebawem będzie mieć w ofercie drzwi, wynosi około 52.

co dalej

CzekajĄc na raport

Wiekszość pieniędzy z lipcowej oferty publicznej Mercor chce przeznaczyć na przejęcia. Trwają rozmowy z kilkoma firmami i bardzo prawdopodobne, że rynek zareaguje na ich zakończenie wzrostami. Inwestorzy czekają na raport z III kwartału. Zwykle jest on dla spółki korzystny. Może uda się jej poprawić marże.

Katarzyna

Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mercor oparł się wzrostom