Merkel przeciwna 'zgniłym kompromisom' w sprawie klimatu

03-06-2007, 19:53

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że w sprawach dotyczących walki z ociepleniem się klimatu nie zgodzi się podczas spotkania przywódców siedmiu najbogatszych krajów świata i Rosji (G8) w  przyszłym tygodniu w Heiligendamm na żadne "zgniłe kompromisy", lecz nie ma  także zamiaru "stawiać kogokolwiek do kąta".

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD Merkel wyjaśniła w niedzielę, że amerykański plan działań zmierzający do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych musi stać się częścią programu ONZ.

"Europa wyznaczyła sobie bardzo konkretne cele. Istnieją ustalenia naukowców dotyczące ocieplania się klimatu, których nie można ignorować. Bardzo cieszę się, że amerykański prezydent przyjął te naukowe ustalenia do wiadomość" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Przypomniała, że prezydent George W. Bush zaproponował nieoczekiwanie w miniony piątek rozmowy na temat ochrony klimatu.

"Dla mnie nie podlega dyskusji, że ta inicjatywa musi wejść do programu ONZ" - zaznaczyła Merkel. "Nie wolno nam zapominać, skąd przybywa Ameryka" - dodała kanclerz.

Przypomniała, że Stany Zjednoczone odeszły za kadencji zarówno demokratycznego, jak i republikańskiego prezydenta od współpracy z ONZ w dziedzinie ochrony klimatu. Waszyngton nie ratyfikował protokołu z Kioto, którego sygnatariusze zobowiązali się do redukcji o 5,2 proc. emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do roku 2012.

"Jeżeli teraz uda się włączyć Amerykę do procesu ONZ, byłby to wielki sukces. Zabiegamy o to" - powiedziała Merkel telewizji ARD. "Widzę szanse, walczymy jeszcze o poszczególne sformułowania, aby było to wyraźnie powiedziane" - zaznaczyła.

W podobnym tonie Merkel wypowiadała się przed wieczornym spotkaniem w Berlinie z premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem. "O sukcesie będziemy mogli mówić wtedy, gdy po spotkaniu na szczycie w Heiligendamm posuniemy się kawałek do przodu w porównaniu ze stanem obecnym" - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu.

Uznała zobowiązanie Busha do zaangażowania się w działania służące ochronie klimatu za "ważny krok naprzód".

Blair podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż w końcu dojdzie do zawarcia międzynarodowego porozumienia w sprawie ochrony klimatu, które zastąpi obowiązujący do 2012 roku protokół z Kioto. Brytyjski premier chwalił Busha za połączenie działań służących ochronie klimatu z postępem technologicznym. Jego zdaniem, w minionych dwóch latach osiągnięto znaczny postęp w walce z ocieplaniem się klimatu.

Ochrona klimatu będzie jednym z głównych tematów spotkania przywódców krajów G8 6-8 czerwca w Heiligendamm.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Merkel przeciwna 'zgniłym kompromisom' w sprawie klimatu