Merkel: Rosja solidnym partnerem

05-03-2007, 11:23

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa Rosję za  solidnego partnera Unii Europejskiej. "Stawiamy na to, że Rosja jest solidnym partnerem. Dlatego popieram zasadniczo rosyjskie zaangażowanie gospodarcze w  Europie" - powiedziała Merkel w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Dodała, że Europejczycy są z kolei zainteresowani w nabyciu udziałów w złożach gazu oraz w ich eksploatacji. "Dobre stosunki gospodarcze między Rosją i UE powinny opierać się na wzajemności" - podkreśliła Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że Rosja jest od kilkudziesięciu lat solidnym dostawcą energii do Europy - "nawet w czasach zimnej wojny". Trudności powstały ostatnio, gdy Rosja zaczęła wprowadzać w krajach tranzytowych i u swoich partnerów ceny wolnorynkowe. "Mam wrażenie, że Rosja wie, iż żeby rozwijać się, musi mieć opinię solidnego partnera" - powiedziała Merkel.

"Ważne jest to, że Unia Europejska występuje podczas spotkań z Rosją jako Wspólnota. Europa uda się tylko wspólnie. Musimy w UE wytworzyć poczucie pewności, że w obliczu trudności postępujemy solidarnie. To polityczne przesłanie jest konieczne. Znajdujemy się jeszcze na początku. Dotychczas myśleliśmy narodowo. Teraz zaczynamy myśleć po europejsku. To nowa jakość" - powiedziała pani kanclerz.

Zdaniem Merkel kwestia budowy amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej jest "tematem NATO". Dodała, że sojusz dyskutuje już od kilku lat o tej sprawie. "Teraz należy prowadzić dialog na forum Rady NATO-Rosja" - dodała. "Chodzi o system mający wyłącznie charakter obronny, który w żaden sposób nie jest skierowany przeciwko Rosji. Pragniemy dobrych stosunków z Rosją" - podkreśliła, zastrzegając, że nie należy łączyć kwestii tarczy ze sprawami energii.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Merkel: Rosja solidnym partnerem