Czytasz dzięki

Metale szlachetne wejdą w korektę

Ceny złota, platyny i palladu wzrosły za szybko i za mocno, więc we wrześniu czeka je korekta, zapowiadają analitycy. Namieszać jak zwykle mogą banki centralne

W sierpniu srebro podrożało o prawie 13 proc., złoto i platyna zyskały po blisko 8 proc., a mniej niż 1-procentowy zarobek przyniósł jedynie pallad. Po tym jak miesiąc temu dwóch analityków (Andrzej Kiedrowicz i Marcin Kiepas) trafnie przewidywało, że na zaognieniu napięć handlowych skorzysta złoto, we wrześniu specjaliści skłaniają się ku oczekiwaniu korekty w notowaniach większości kruszców. Po jednym głosie jako rynki narażone na przynajmniej krótkoterminową korektę otrzymały złoto, pallad i platyna. Kontynuację dobrej passy kruszców obstawia jedynie Andrzej Kiedrowicz z KOI Capital, według którego dalej drożeć będzie srebro.

— Za nami bardzo dobry miesiąc dla metali szlachetnych. Jednak na kilku rynkach zostały osiągnięte pułapy, które mogą zatrzymać zwyżki, a więc należy się liczyć z możliwością nadejścia korekty — komentuje Kamil Jaros, główny analityk Admiral Markets.

Eksperci nie są jednak zgodni, czy tym samym kresu dobiega również ostatnia fala słabości na rynkach płodów rolnych — właśnie za sprawą licytacji na cła między USA i Chinami taniały zwłaszcza bawełna i soja. Faworytem specjalistów do zwyżek w tej grupie surowców jest kawa, której globalny rynek zmierza w stronę deficytu (dwa wskazania, w tym od liderującego rankingowi generalnemu Bartosza Sawickiego z TMS Brokers). We wrześniu sporo zmienić na rynkach surowcowych mogą posiedzenia banków centralnych, zapowiada tymczasem Mateusz Namysł.

— W przypadku złagodzenia polityki pieniężnej zyskać mogą ceny surowców przemysłowych, na których ciążyła niepewność związana z relacjami handlowymi i wzrostem gospodarczym na świecie — ocenia analityk mBanku.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Kawa

Notowania ponownie flirtowały z pułapem 95 USD za funt, pomimo rosnącego ryzyka przechodzenia rynku z nadpodaży do deficytu. Przy rozbudowanej krótkiej pozycji spekulacyjnej proces ten tworzy znaczny potencjał wzrostowy.

 • Pallad

Rynek po ostatnim wystrzale jest mocno wykupiony, co będzie generować ryzyko głębokiej korekty, przy zakładanym przez nas wzroście dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Bawełna (USA)

Przez wiele miesięcy notowania bawełny poruszały się pod presją podaży. W końcu dotarły do rejonu wsparcia w przedziale 54-58 centów za funt. To stwarza dogodne warunki do odreagowania wzrostowego.

 • Złoto

Niepewność związana z aspektami gospodarczymi i politycznymi została już uwzględniona w cenie kruszcu, a do dalszych zwyżek potrzebne są nowe impulsy. Perspektywy dla cen złota w długoterminowym ujęciu pozostają dobre, jednak niewykluczone, że najbliższe tygodnie przyniosą odreagowanie spadkowe.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Srebro

Z historycznego punktu widzenia relacja cen złota i srebra nadal jest wysoka i przekracza 80. Dlatego, zakładając dalsze utrzymanie się światowych napięć geopolitycznych, wciąż dostrzegamy spory potencjał dalszych zwyżek.

 • Kukurydza

Cena kukurydzy może znaleźć się pod dalszą presją spadkową ze względu na podniesienie prognozy plonów w USA oraz malejący popyt wynikający z niższego zapotrzebowania na etanol produkowany z tego surowca rolnego. Dodatkowo afrykański pomór świń zdziesiątkował ostatnio populację świń w Chinach, ograniczając tym samym popyt na kukurydzianą paszę.

Mateusz Namysł, mBank

 • Gaz ziemny

 Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych pozostają na niskich poziomach. Część rynku może już teraz zacząć grać pod zimowe zapotrzebowanie i wywindować cenę na wyższy poziom.

 • Pszenica

Wysokie zbiory pszenicy, wraz z dużymi zapasami surowca na świecie, powinny sprzyjać krótkookresowej tendencji spadku ceny. Zakładam możliwość dojścia do poziomów tegorocznych minimów.

Kamil Jaros, Admiral Markets

 • Kawa (kontrakt KCZ19 — seria grudniowa)

Cena kawy zbliżyła się do poprzedniego dołka. Ostatnia sesja poprzedniego miesiąca zakończyła się pozytywnie, co sugeruje, że popyt może chcieć bronić wsparcia. Tym samym można założyć, że we wrześniu jest szansa na dobre zachowanie ceny kawy.

 • Platyna (kontrakt PLV19 — seria październikowa)

Ten rynek w końcówce sierpnia wykonał szybki wzrost. Tempo będzie trudne do utrzymania, tym samym wynik notowań wrześniowych może być pomyślny dla niedźwiedzi.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • Kukurydza

Przyszedł czas na odbicie notowań kukurydzy, po tym jak prognozowany wzrost jej plonów w USA i wojny handlowe sprowadziły kurs do poziomów z połowy maja, niemal w całości znosząc silne majowo-czerwcowe wzrosty.

 • Soja

Spadek notowań poniżej minimum z początku lipca (890,78 centów), a jednocześnie domknięta luka hossy z połowy czerwca, wsparte przez czerwcowy zwrot z poziomu oporów tworzonych przez szczyty z grudnia i lutego, w dalszym ciągu zapowiadają spadki notowań do majowego dołka na wysokości 790,76 centa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane