Metro kupi droższy prąd

opublikowano: 16-09-2019, 22:00

Najtańszą ofertę złożyła Enea — 56 mln zł brutto za dostawę energii w 2020 r. Kosztorys jest o 3 mln zł wyższy.

W tym roku władze Metra Warszawskiego nie dały się zaskoczyć i przygotowały do podwyżek cen energii. Budżet na prąd na przyszły rok określiły na prawie 59 mln zł brutto. Najtańszą ofertę złożyła Enea, proponując 56 mln zł brutto, a najdroższą Energa Obrót — 57,9 mln zł. Metro kupuje 138,7 tys. MWh energii oraz 300 MWh energii w różnych grupach taryfowych. W porównaniu z ofertami dostawców złożonymi w przetargu w ubiegłym roku na zakup prądu w 2019 r. cena za MWh jest około 16 proc. wyższa.

Cenowe zamieszanie…

W ubiegłym roku Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na 117,7 tys. MWh i 300 MWh energii, ustalając kosztorys na poziomie prawie 38,4 mln zł, ale oferty dostawców sięgały od 42,6 do 44,89 mln zł. Władze podziemnej kolejki unieważniły przetarg i ogłosiły nowy, w którym ceny były jeszcze wyższe — sięgały od 50 do 55,5 mln zł. Rząd przyjął jednak ustawę zamrażającą ceny energii na poziomie 2018 r. Przedsiębiorcy kupujący drogi prąd mieli otrzymać rekompensaty. Okazało się jednak, że polska ustawa zawiera przepisy sprzeczne z unijnymi, więc trzeba ją było zmienić. Ustalono, że rekompensatydla przedsiębiorców będą obowiązywać tylko przez pierwsze półrocze 2019, za drugie będą rozliczać się rynkowo. Przewidziane obecnie podwyżki są natomiast zgodne z rynkowymi oczekiwaniami.

— Notowania kontraktów na energię elektryczną na TGE wskazują, że w przyszłym roku energia będzie o kilkanaście procent droższa. Mówimy o cenach 270-280 zł/MWh w 2020 r., wobec około 240 zł/ MWh w 2019 r. To oczywiście ceny hurtowe, do których sprzedawca energii dolicza wiele opłat dodatkowych, jak np. zielone certyfikaty, które też podrożały — mówi Paweł Puchalski, analityk banku Santander.

Za wzrost cen energii odpowiadają głównie drożejące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz rosnące w Polsce ceny węgla, który jest podstawowym surowcem dla energetyki.

... może się powtórzyć

Branża energetyczna, pamiętająca chaos cenowy z pierwszego półrocza 2019 wywołany planem zamrożenia przez rząd rachunków za prąd, spekuluje już na temat cen w 2020 r. Zamrożą czy nie? Planowania przyszłości nie ułatwia Krzysztof Tchórzewski, minister energii. — Za wcześnie, by mówić o tym, czy w przyszłym roku zablokujemy podwyżki rachunków za prąd dla gospodarstw domowych — mówił Krzysztof Tchórzewski w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu