Metro kupi droższy prąd

Najtańszą ofertę złożyła Enea — 56 mln zł brutto za dostawę energii w 2020 r. Kosztorys jest o 3 mln zł wyższy.

W tym roku władze Metra Warszawskiego nie dały się zaskoczyć i przygotowały do podwyżek cen energii. Budżet na prąd na przyszły rok określiły na prawie 59 mln zł brutto. Najtańszą ofertę złożyła Enea, proponując 56 mln zł brutto, a najdroższą Energa Obrót — 57,9 mln zł. Metro kupuje 138,7 tys. MWh energii oraz 300 MWh energii w różnych grupach taryfowych. W porównaniu z ofertami dostawców złożonymi w przetargu w ubiegłym roku na zakup prądu w 2019 r. cena za MWh jest około 16 proc. wyższa.

Cenowe zamieszanie…

W ubiegłym roku Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na 117,7 tys. MWh i 300 MWh energii, ustalając kosztorys na poziomie prawie 38,4 mln zł, ale oferty dostawców sięgały od 42,6 do 44,89 mln zł. Władze podziemnej kolejki unieważniły przetarg i ogłosiły nowy, w którym ceny były jeszcze wyższe — sięgały od 50 do 55,5 mln zł. Rząd przyjął jednak ustawę zamrażającą ceny energii na poziomie 2018 r. Przedsiębiorcy kupujący drogi prąd mieli otrzymać rekompensaty. Okazało się jednak, że polska ustawa zawiera przepisy sprzeczne z unijnymi, więc trzeba ją było zmienić. Ustalono, że rekompensatydla przedsiębiorców będą obowiązywać tylko przez pierwsze półrocze 2019, za drugie będą rozliczać się rynkowo. Przewidziane obecnie podwyżki są natomiast zgodne z rynkowymi oczekiwaniami.

— Notowania kontraktów na energię elektryczną na TGE wskazują, że w przyszłym roku energia będzie o kilkanaście procent droższa. Mówimy o cenach 270-280 zł/MWh w 2020 r., wobec około 240 zł/ MWh w 2019 r. To oczywiście ceny hurtowe, do których sprzedawca energii dolicza wiele opłat dodatkowych, jak np. zielone certyfikaty, które też podrożały — mówi Paweł Puchalski, analityk banku Santander.

Za wzrost cen energii odpowiadają głównie drożejące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz rosnące w Polsce ceny węgla, który jest podstawowym surowcem dla energetyki.

... może się powtórzyć

Branża energetyczna, pamiętająca chaos cenowy z pierwszego półrocza 2019 wywołany planem zamrożenia przez rząd rachunków za prąd, spekuluje już na temat cen w 2020 r. Zamrożą czy nie? Planowania przyszłości nie ułatwia Krzysztof Tchórzewski, minister energii. — Za wcześnie, by mówić o tym, czy w przyszłym roku zablokujemy podwyżki rachunków za prąd dla gospodarstw domowych — mówił Krzysztof Tchórzewski w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, Magdalena Graniszewska

Polecane