Metropolia dogadała personalia

opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Po słabym starcie powstawanie śląskiej metropolii wraca na właściwy tor. Wybrano przewodniczącego zgromadzenia i zarząd metropolii.

Pierwszego posiedzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie można zaliczyć do udanych. Samorządowcy zebrali się 29 sierpnia 2017 roku, aby sesję zakończyć po pierwszym punkcie, czyli nieudanym wyborze przewodniczącego zgromadzenia, i rozejść się do domów. Posiedzenie przerwano na dwa tygodnie. Przedstawiciele gmin należących do śląskiej metropolii ponownie spotkali się 12 września 2017 roku na wznowionej sesji. Tym razem jednak udało się im dojść do konsensusu. Przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ostatecznie został Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kandydował na to stanowisko również podczas sierpniowego posiedzenia. Wówczas był jedynym kandydatem i nie uzyskał podwójnej większości głosów zgromadzenia. Poparło go wtedy 22 delegatów, pięciu było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Natomiast 12 września na prezydenta Katowic głosowało już 39 delegatów, a dwóch wstrzymało się od głosu. Na przewodniczącego zarządu związku wybrano Kazimierza Karolczaka. Był jedynym kandydatem i uzyskał aprobatę siedmiu gmin, jeden delegat był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Kazimierz Karolczak ma 43 lata. Od grudnia 2013 r. wchodzi w skład zarządu woj. śląskiego (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem), w którym odpowiada m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu.

Jako przedsiębiorca stworzył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, był wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Przez kilkanaście lat należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie m.in. był skarbnikiem ogólnopolskich struktur tej partii. Zasiadał też we władzach struktur lokalnych (był wiceszefem partii w Sosnowcu) i regionalnych (jako sekretarz rady śląskiej SLD). W 2015 r. wystąpił z partii. Później znalazł się wśród założycieli lewicowego stowarzyszenia Inicjatywa Polska, którym kieruje Barbara Nowacka. Do zarządu metropolii wybrano również Danutę Kamińską, Krzysztofa Zamasza, Grzegorza Kwitka i Karolinę Wadowską.

Podczas sesji rozpatrzono także projekty uchwał w sprawie budżetu metropolii na 2017 rok, wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017-20, a także projektu statutu związku. Wszystkie przegłosowano podwójną większością głosów. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r. i — zgodnie z ustawą — zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek będzie skupiał 41 gmin centralnej części woj. śląskiego i obejmie obszar prawie 2,6 tys. km kw., które zamieszkuje niemal 2,3 mln osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Metropolia dogadała personalia